"Możemy być zadowoleni z teki dla Bieńkowskiej. Nowi komisarze to kompetentni ludzie"

- Polsce przypadła ważna teka. Możemy być zadowoleni - komentowała w TOK FM dr Agnieszka Łada. Jak oceniła eksperta z ISP, nie wszyscy mogą mieć tak dobre humory. Np. mające wielkie apetyty Niemcy muszą się obejść smakiem. Bo Guenther Oettinger został "zaledwie" komisarzem zajmującym się cyfryzacją.

Jean-Claude Juncker zaprosił do współpracy w nowej Komisji Europejskiej pięciu byłych premierów, czterech byłych wicepremierów, 19 ministrów. W KE jest też siedem osób, które już pracowało na stanowisku unijnego komisarza.

Elżbieta Bieńkowska zostanie komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych to bardzo ważna teka. - Trzeba podkreślać wagę tego, że to właśnie Polsce przypadło to stanowisko, bo dziedziny, którymi zajmować się będzie polska komisarz, są ważne dla tzw. przeciętnych zjadaczy chleba. Bo każdego dotyczy to, jak będą funkcjonowały przedsiębiorstwa, rynek wewnętrzny. Możemy być zadowoleni - stwierdziła w TOK FM.

Niezadowoleni

Nie wszyscy mogą być tak zadowoleni jak Polacy. Dotyczy to na przykład Niemców. W komisji po raz kolejny zasiądzie Guenther Oettinger, który w KE kierowanej przez Jose Manuela Barroso był komisarzem ds. energetyki. - Najpierw rząd niemiecki chciał zatrzymać dla niego to stanowisko. Potem pojawił się pomysł, że może dostanie stanowisko wiceprzewodniczącego i jakąś posadę gospodarczą. A skończył na stanowisku komisarza zajmującego się cyfryzacją. Przeglądałam komentarze w niemieckiej prasie, nikt nie kryje rozczarowania - mówiła ekspertka z Instytutu Spraw Publicznych.

Nowy pomysł na pracę

Łada chwali wybór dokonany przez przewodniczącego KE. Bo jak przekonywała w audycji "Połączenie", wybrał do pracy bardzo "kompetentne osoby". Interesująca jest też zaproponowana przez Luksemburyczyka zupełnie nowa konstrukcja unijnej komisji. - Do tej pory funkcja wiceprzewodniczącego KE była takim dodatkowym wyróżnieniem, dodatkiem. Teraz powstały specjalne grupy zadaniowe i każdy z wiceprzewodniczących będzie koordynował pracę w konkretnych obszarach. To dobry kierunek. Komisarz Bieńkowska współpracować więc będzie z kilkoma wiceprzewodniczącymi, bo zajmuje się kilkoma obszarami.

Więcej o: