Światowi liderzy przeciw wojnie z narkotykami. Polskę reprezentuje Aleksander Kwaśniewski

Należy zerwać z penalizacją, rozwijać strategie prewencyjne i zwiększać dostęp do terapii i opieki zdrowotnej - wzywają twórcy raportu opublikowanego właśnie przez Światową Komisję ds. Polityki Narkotykowej. Wśród światowych liderów nie zabrakło Polaka. Nasz kraj reprezentuje były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Dziś Światowa Komisja ds. Polityki Narkotykowej na specjalnej konferencji prasowej w Nowym Jorku przedstawiła raport z zaleceniami. Odzwierciedla zmianę w podejściu do problemu narkomanii i zrywa z wieloletnią "wojną z narkotykami". Wzywa do depenalizacji, tworzenia alternatyw dla kary pozbawienia wolności, kładzie większy nacisk na znaczenie opieki zdrowotnej i popiera wprowadzenie przepisów regulujących spożycie substancji psychoaktywnych.

"To prowadzi tylko do przepełnionych więzień"

Jak zapewniają organizatorzy, po raz pierwszy tak znacząca grupa wysokich rangą przywódców zjednoczyła swoje wysiłki, by promować przełomowe zmiany w myśleniu. W skład Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej wchodzą m.in. George P. Shultz, były sekretarz stanu USA, Ruth Dreifuss, były prezydent Szwajcarii, pisarz Mario Vargas Llosa, Ricardo Lagos, były prezydent Chile, Jorge Sampaio, były prezydent Portugalii. Polskę reprezentuje Aleksander Kwaśniewski.

- Potrzebne są strategie narkotykowe oparte na badaniach, które pokazują, co naprawdę działa, a nie strategie, które jedynie penalizują spożycie, a nie zapewniają żadnego dostępu do skutecznego leczenia czy nie uczą prewencji. Takie myślenie prowadzi jedynie do przepełnionych więzień i pogłębiających się problemów społecznych i zdrowotnych - mówił niedawno Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ. - Musimy też wspierać starania krajów, które testują różne modele prawne - przekonywał z kolei były prezydent Brazylii Fernando Henrique Cardoso.

Raport dostępny jest na stronach Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej >>

Więcej o: