ISIS przejął syryjskie myśliwce. Teraz zmusza uwięzionych pilotów do szkolenia swoich ludzi

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zajęli syryjską bazę lotniczą i przejęli stacjonujące tam myśliwce. W bazie zamordowali 200 więźniów - pisze "The Independent". Wydarzenie zarejestrowali na propagandowym filmie.

Na pokazanym przez telewizję CNN filmie nakręconym przez bojowników ISIS widać co najmniej trzy myśliwce przejęte przez terrorystów. Wideo zostało nakręcone ponad dwa tygodnie temu, gdy dżihadyści zaatakowali syryjską bazę lotniczą al-Tabqa.

Na filmie widać samoloty stojące w bazie. Nie wiadomo, czy wśród członków ISIS są osoby potrafiące pilotować, naprawiać i zbroić tego typu maszyny. Według CNN Arabic bojownicy ISIS uwięzili kilku pilotów myśliwców i helikopterów i zmuszają ich do trenowania swoich ludzi w obsłudze tego sprzętu.

W syryjskiej bazie dżihadyści przejęli także co najmniej jeden czołg, samolot bezzałogowy, ciężką artylerię, powietrze ziemia-powietrze i spory skład amunicji - pisze " The Independent ".

Dżihadyści zamordowali 200 więźniów

Do bitwy o bazę al-Tabqa doszło ponad dwa tygodnie temu. Zdaniem syryjskich Obserwatorów Praw Człowieka była to jedna z najkrwawszych potyczek w tym konflikcie. Zginęło co najmniej 346 dżihadystów i 170 żołnierzy sił rządowych.

Syria była zmuszona do ewakuacji setek cywilów oraz do przetransportowania składowanej w armii broni i myśliwców do innych baz. Nie wszystko udało się zabrać.

Co więcej, terroryści twierdzą, że w bazie zamordowali ok. 200 więźniów. Na nakręconym przez ISIS wideo widać rozebranych bo bielizny mężczyzn idących przez pustynię i zmuszonych do kładzenia się twarzą w dół na piasku. Tam prawdopodobnie zostali rozstrzelani.

 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: