Rząd Kopacz zawiśnie na włosku? Poparcie tylko w koalicji [JAK ZAGŁOSUJE OPOZYCJA]

Czy koalicja utrzyma dyscyplinę? Po dymisji Donalda Tuska na czele nowego rządu stanie prawdopodobnie Ewa Kopacz. Wraz z nową Radą Ministrów będzie musiała uzyskać wotum zaufania. Jednak bez poparcia opozycji może być trudno - PO-PSL ma naprawdę niewielką przewagę.

Janusz Piechociński potwierdził w poniedziałek, że kandydatką koalicji na premiera będzie Ewa Kopacz. Jeżeli powoła ją prezydent, to ogłoszony następnie skład nowego rządu będzie poddany głosowaniu w Sejmie.

Koalicja PO-PSL ma w Sejmie większość zaledwie ośmiu głosów, więc nieobecność lub wstrzymanie się od głosu kilku ich posłów może uniemożliwić uzyskanie wotum zaufania dla rządu. Opozycja już zapowiada, że nie poprze rządu pod przewodnictwem byłej marszałek Sejmu.

Jak zagłosuje opozycja?

Prawo i Sprawiedliwość, największy opozycyjny klub parlamentarny, liczący obecnie 136 posłów, co do przebiegu głosowania w szeregach swojej partii nie ma żadnych wątpliwości. - PiS bardzo krytycznie ocenia działalność Ewy Kopacz na dotychczasowych stanowiskach i nie widzimy szans na to, żeby jako premier naprawiła to, co Platforma Obywatelska razem z Polskim Stronnictwem Ludowym zepsuły w kraju - stwierdził w rozmowie z Gazeta.pl przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

- Dyscyplina partyjna nie będzie przy tym potrzebna, jesteśmy absolutnie pewni, że wszyscy członkowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosują przeciwko przyznaniu nowemu rządowi wotum zaufania - zapowiada.

Z kolei rzecznik prasowy Twojego Ruchu Andrzej Rozenek równie stanowczo stwierdził, że partia Janusza Palikota zagłosuje przeciw przyznaniu nowemu rządowi wotum zaufania. - Jako opozycja oczywiście będziemy głosować przeciw. Będzie w tej kwestii obowiązywała dyscyplina partyjna - powiedział. Twój Ruch dysponuje 31 głosami.

Solidarna Polska i SLD mniej radykalnie

Nieco łagodniej wyraża się Beata Kempa z Solidarnej Polski, która z Polską Razem Jarosława Gowina tworzy klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska, liczący 15 posłów. - Nie znamy jeszcze wprawdzie składu rządu, ale trudno jest w ogóle udzielać poparcia gabinetowi, który będzie działać tylko przez rok i opiera się na mrzonkach - stwierdziła posłanka w rozmowie z Gazeta.pl. Zapytana o dyscyplinę partyjną przyznała, że w Solidarnej Polsce stosowano ją rzadko. - Na pewno w tym przypadku poprzedzimy to szeroką dyskusją - dodała.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (28 posłów) stawia w tej kwestii warunki. - Moglibyśmy oczywiście poprzeć rząd Ewy Kopacz, jeśli przedstawi ona program SLD, czyli jeśli spełni postulaty lewicy - chodzi między innymi o związki partnerskie, in vitro, powrót do dyskusji o reformie emerytalnej. W innym przypadku nie widzę możliwości, żeby SLD jako partia opozycyjna poparł rząd - powiedział nam rzecznik partii Dariusz Joński. W kwestii dyscypliny partyjnej poseł przyznał, że raczej nie będzie ona potrzebna. - Oczywiście po wysłuchaniu wystąpienia możemy poprosić o przerwę i porozmawiać we własnym gronie - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: