Kłótnia u Olejnik o Kopacz i Smoleńsk. Grabarczyk: "Nie kłamała. Zmień płytę!" Czarnecki: "Nie uciekaj od tematu!" 

- Ewa Kopacz skłamała ws. Smoleńska i to będzie się za nią ciągnąć - przekonywał w Radiu Zet Ryszard Czarnecki z PiS. Na tę wypowiedź ostro zareagował Cezary Grabarczyk z PO. - Nie kłamała. Znam jej relację - zaznaczył. - Chodzi o wystąpienie w Sejmie. Nie uciekaj od tematu - odpowiadał poseł PiS, na co usłyszał m.in., że powinien "zmienić płytę".

Goście Moniki Olejnik starli się ws. kandydatury Ewy Kopacz na premiera. - Pani marszałek jest mało odporna na stres. Widziałem to wielokrotnie podczas obrad zarządu Platformy i podczas obrad Sejmu - mówił Jarosław Gowin z PR. Zarzucił też byłej minister zdrowia, że nie kupiła szczepionek przeciwko grypie na wyraźne polecenie Donalda Tuska. - Stanowczo zaprzeczam - protestował Grabarczyk.

Do krytyki Kopacz dołączył się Czarnecki. Poseł poruszył temat badań archeologicznych w Smoleńsku. - Nie wiem, po co to zrobiła, być może chciała pokazać, że władze państwowe zrobiły więcej, niż zrobiły. Skłamała i to będzie się za nią ciągnąć - stwierdził. Na jego wypowiedź zareagował ponownie Grabarczyk. - Nie przeszkadzaj! Przez moment nie przeszkadzaj! - zwrócił się do Czarneckiego, gdy ten chciał mu przerwać.

- Znam jej relację z czasów bezpośrednio po katastrofie, gdy wróciła po identyfikacji ciał. Rozmawiałem z nią, kiedy wróciła po identyfikacji ciał. Nie chcę epatować tymi okropnościami na antenie radiowej, ale trzeba wykazać się odwagą, żeby uczestniczyć w tym ważnym dla rodzin i wszystkich Polaków wydarzeniu. Opowiadała straszne rzeczy i przestańmy o tym mówić - przekonywał Grabarczyk, ale Czarnecki miał swoje zdanie. - Chodzi o wystąpienie w Sejmie. Nie uciekaj od tematu - odpowiadał poseł PiS. - Nie kłamała - upierał się Grabarczyk. - Zmień płytę - zasugerował Czarneckiemu.

"Ukraina dostała obietnicę 15 mln dolarów. Czyli na skarpety"

Politycy komentowali także postanowienia z Newport. Krytycznie wypowiedział się o nich Gowin. - Prawdziwy sygnał, który odebrali przywódcy z Kremla, to jest skala pomocy dla Ukrainy. Władze Ukrainy dramatycznie apelowały do NATO o pomoc i dozbrojenie Ukrainy, a uzyskały obietnicę 15 milionów dolarów, czyli na skarpety. Prezydent Poroszenko zrozumiał, co oznacza ten sygnał i podpisał zawieszenie broni, które jest wywieszeniem białej flagi - stwierdził.

- Nie mam pretensji do władz Ukrainy, bo zostały zostawione same sobie. Nie mam też pretensji do Bronisława Komorowskiego i Tomasza Siemoniaka, bo polityka NATO jest dziś wyznaczana przez Niemcy i USA, które pod przywództwem Baracka Obamy są zagubione - dodał Gowin. Słowa Gowina skrytykował Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu. - Nikt nie spodziewał się, że NATO wyśle wojska lub gigantyczne środki na Ukrainę. Ta wojna nie toczy się na terytorium NATO i to, co ustalono w Newport, to co stanie się, gdyby został zaatakowany którykolwiek z krajów natowskich - mówił rzecznik partii Janusza Palikota.

"Słuchaj uchem, a nie brzuchem! 100 miliardów euro"

Rozenek podkreślił, że przesunięcie wojsk NATO na wschodnią flankę i powołanie tzw. szpicy jest sukcesem Bronisława Komorowskiego i Tomasza Siemoniaka. - Prowadzą nadzwyczaj dobrą i rozsądną politykę, w przeciwieństwie do Jarosława Kaczyńskiego, który w Krynicy obiecał 200 miliardów euro na zbrojenia - mówił Rozenek. - Słuchaj uchem, a nie brzuchem! 100 miliardów euro w 25 lat - zareagował Czarnecki. - Na pytanie, skąd te pieniądze, odpowiedział, że Unia odpuści nam składkę. - To jest paranoja. Będzie się pan z tego tłumaczył w Europie - rzucił Rozenek do Czarneckiego, który przerwał jego wypowiedź.

Odnosząc się zaś do efektów szczytu w Newport, Czarnecki ocenił je jako "niewystarczające", ale "idące w dobrym kierunku". Dodał, że nie chce teraz krytykować Unii Europejskiej i NATO, ponieważ jest to zgodne z celami rosyjskiej propagandy. - Pokazywanie nieruchliwości UE i NATO jest elementem podważania autorytetu tych instytucji - powiedział. - Trzeba to koniecznie powiedzieć prezesowi Kaczyńskiemu - wtrącił Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu. W odpowiedzi usłyszał, że wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego "są oparte na głębokich przemyśleniach i bardzo mądre".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: