Kwaśniewski: W NATO dokonał się istotny zwrot i zawdzięczamy to Putinowi. Kontekst ostatnich wydarzeń jest dramatyczny

- W NATO dokonał się istotny zwrot. Gdyby pytać, komu to zawdzięczamy, to niewątpliwie zawdzięczamy to Putinowi. To on odświeżył NATO, nadał nowy impet - mówił w radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Zdaniem Kwaśniewskiego decyzje, jakie zapadły podczas szczytu NATO w Newport, zostały "podjęte w duchu ewidentnego zagrożenia". - Szczególnie w krajach bałtyckich ten niepokój jest bardzo wielki i uzasadniony. Oni swoimi siłami nie są w stanie zapobiec aktom dywersyjnym. NATO się wzięło w garść i bardzo dobrze - stwierdził w "Sygnałach dnia" były prezydent.

I dodał: - Trochę żyjemy w takiej euforii, bo co dzień to odnosimy kolejny sukces: premier jedzie do Brukseli, kolejny szczyt NATO odbędzie się w Warszawie, "szpica" w Szczecinie. Możemy nie zauważyć kontekstu, który jest bardzo dramatyczny. Czasy, w których żyjemy, są ciężkie, a wydaje się, że mogą być jeszcze cięższe.

Szpica NATO w Polsce, pomoc finansowa dla Ukrainy i walka z islamistami [PO SZCZYCIE NATO] >>

Kwaśniewski komentował także kwestię zagrożenia, jakie stwarza w Iraku oraz Syrii Państwo Islamskie. USA zaapelowały podczas szczytu NATO do dziesięciu państw sojuszniczych, w tym Polski, aby razem uderzyły w islamistów.

- Żyjemy w czasach większego zagrożenia niż jeszcze dwa, trzy lata temu. Te zagrożenia mają charakter trwały. Powinniśmy się przyzwyczaić, że z problemem radykalizmu islamskiego będziemy musieli mierzyć się przez najbliższe dziesiątki lat. Także problemem ukraiński może trwać wiele lat. W związku z tym podstawową zasadą świata zachodniego musi być solidarność. Oznacza to, że zasada "my wam pomożemy na wschodzie, a wy nam pomóżcie w Iraku i Syrii" jest całkowicie zrozumiała i do zaakceptowania - zaznaczył.

Więcej na stronie radiowej "Jedynki" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: