"Tak wygląda efekt Tuska". Sondaż: Mocny wzrost poparcia dla PO. PiS wciąż na czele

PiS wciąż prowadzi, ale aż o 5 pkt. proc. skoczyło w górę poparcie dla Platformy Obywatelskiej w najnowszym sondażu Millward Brown dla TVN24 w stosunku do poprzedniego badania. Według pierwszych komentarzy wzrost poparcia dla PO to skutek wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Tak wygląda efekt Tuska - skomentował wyniku sondażu Millward Brown na Twitterze politolog Norbert Maliszewski. A wyglądają one dobrze dla Platformy Obywatelskiej. Po długim okresie dołowania w sondażach za PiS partia Donalda Tuska idzie w górę - ma 31 proc. poparcia. To wzrost o 5 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu.

PiS wciąż na czele

Nadal jednak największe poparcie ma Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 32 proc. badanych - to spadek o 1 pkt. proc. Na trzecim miejscu jest SLD z 9 pkt. proc. poparcia (wzrost o 1 pkt. proc.), na czwartym Kongres Nowej Prawicy.

Partia Janusza Korwin-Mikkego straciła jednak trzy pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu i ma 7 proc. poparcia. Próg wyborczy - 5 proc. - osiągnęło jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe. Twój Ruch Janusza Palikota, choć zyskał 2 pkt. proc., to jednak z czterema łącznie punktami wciąż sytuuje się pod progiem.

Kto za Tuska na premiera? Schetyna wysoko

Badani byli też pytani, kto ich zdaniem powinien zastapić Donalda Tuska na stanowisku premiera. 26 proc. badanych chce, by była to Ewa Kopacz. Zaraz za nią, z 20-procentowym poparciem, znalazł się Grzegorz Schetyna.

W sondażu uwzględniono także Radosława Sikorskiego (poparło go 15 proc. badanych), Elżbietę Bieńkowską (9 proc. badanych) i Tomasza Siemoniaka (8 proc. badanych). 22 proc. pytanych nie potrafiło wskazać osoby, która mogłaby zastąpić Donalda Tuska.

Kopacz najlepsza za Tuska?Kopacz najlepsza za Tuska? Gazeta.pl

Millward Brown pytało Polaków również o to, która partia zyska na odejściu Donalda Tuska do Brukseli. 52 proc. badanych jest zdania, że PiS, a 14 proc., że PO. Dalej uplasowały się SLD (8 proc.), PSL (4 proc.), TR (2 proc.) i NP (1 proc.).

Kto zyska najwięcej na odejściu Tuska?Kto zyska najwięcej na odejściu Tuska? Gazeta.pl

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: