Kopacz premierem? Prawicy "ręce opadły": a to, że bez charyzmy, a to, że może ekskomunikowana...

Najpierw forma: "wyzbyta z charyzmy", "kopia nieodpowiedzialnego kłamcy", "jak operator taśmociągu". Z treścią gorzej: że nie przekopała ziemi w Smoleńsku i nie kupiła szczepionek na H1N1. To prawica zarzuca Ewie Kopacz, która jest typowana na następcę Donalda Tuska.

To właśnie o Ewie Kopacz mówi się jako o prawdopodobnym następcy Donalda Tuska na stanowisku premiera. Sam Tusk będzie musiał złożyć dymisję do 30 listopada, przed objęciem funkcji szefa Rady Europejskiej. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy poznamy nazwiska następcy.

Prawicowym publicystom nie dość, że sam wybór Tuska się nie podoba (bo ''ucieka''; bo ''załatwił sobie posadkę''; bo ''odseparował się od tego syfu''; a tak w ogóle to i tak będzie sługusem Merkel i nie sprzeciwi się Putinowi), to jeszcze jego potencjalna następczyni jest zła.

Wśród komentarzy prawicowych publicystów i niektórych polityków przebijają się głównie inwektywy. Część jednak artykułuje szerzej, co ich boli, gdy patrzą na marszałkinię Sejmu.

Kopacz, czyli prawicy zło spełnione

Jaka jest więc Ewa Kopacz oczami prawicy? "Ona naprawdę jest osobą tyleż niewybitną, co nieprzyzwyczajoną do jakiejkolwiek samodzielności. Wyzbytą przy tym charyzmy w stopniu nawet jak na polską wyjałowioną z indywidualności politykę zaskakującym" - to Piotr Zaremba w serwisie wPolityce.pl .

Jerzy Jachowicz, też w wPolityce.pl : "Karty, jakie zapisała na swoim koncie Ewa Kopacz są wręcz skandaliczne, a ona ma czelność przepychania się na szczyty władzy za wszelką cenę. (...) Jeden nieodpowiedzialny kłamca zostanie zastąpiony swoją kopią, jeśli chodzi o skłonność do składania pustych obietnic i oszukiwania parlamentu, opinii publicznej, mediów, społeczeństwa".

Zdaniem tego publicysty, Kopacz będzie "bezwolnym manekinem w rękach Tuska. Ślepym, poruszanym na odległość wykonawcą jego zleceń i sugestii. A ponieważ w dodatku jest osobą nie tylko tchórzliwą, ale i cokolwiek mało lotną, to grozi nam prawdziwy koszmar nowej władzy premierki Kopacz".

No i Stanisław Janecki i jego opadnięte ręce:

Szampan na Nowogrodzkiej?

Łukasz Warzecha:

Podobnego zdania - jeżeli chodzi o zysk opozycji - jest Antoni Trzmiel, szef serwisu internetowego Telewizji Republika : "W większości sytuacji sprawiająca wrażenie kłótliwej baby, Ewa Kopacz mogłaby być wizerunkową porażką całej formacji".

A konkrety?

Te daje m.in. Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Nie podoba mu się np., że Kopacz jeszcze jako minister zdrowia nie kupiła szczepionek przeciw grypie A/H1N1. Co wtedy mówiła? - Mamy wiedzę, jakie są klauzule w umowach, które podpisywały inne państwa, jakie są klauzule w zaproponowanej nam umowie. Departament prawny znalazł tam ponad 20 punktów spornych. Jak zadaję pytanie: czy rząd ma zawierać umowy korzystne dla obywateli, czy dla interesów firm farmaceutycznych? - pytała. Zapewniała też, że ''ilość leków na grypę, które zgromadzone są w hurtowniach, jest wystarczająca''.

Riposta Kuźmiuka: na A/H1N1 zmarło w Polsce więcej osób niż jest w oficjalnych statystykach. "Także w tej sprawie nie było żadnych wystąpień marszałek Kopacz o sprostowania i przeprosiny, tekst (''Gazety Polskiej'', która o tym napisała w 2012 roku - red.) został pominięty milczeniem".

Innym zarzutem europosła PiS jest to, że marszałkini Sejmu nie odniosła się do tekstu tabloidu "Fakt", w którym Kopacz miała zostać nazwana przez Beatę Sawicką mianem "pierwszego machera".

Prawica też często wyciąga Ewie Kopacz jej stwierdzenie o badaniu katastrofy smoleńskiej, że ziemia na miejscu wypadku była ''przekopywana na głębokości ponad jednego metra''. Jednak Kopacz za to stwierdzenie przeprosiła.

No i Kościół...

Z zupełnie innego poziomu kandydaturę Kopacz ocenia Tomasz Terlikowski na stronie Fronda.pl. Pyta wprost: czy Ewa Kopacz jest ekskomunikowana?

A chodzi o głośną sprawę "Agaty" - 14-latki z Lublina w ciąży, która mając zaświadczenie z prokuratury, że "zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego", nie mogła doprosić się o zabieg aborcji. W końcu, m.in. dzięki interwencji Ewy Kopacz, udało się zapewnić dziewczynie przestrzeganie prawa.

"Ta decyzja oznacza, i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, współudział w zabójstwie prenatalnym" - interpretuje Terlikowski . Powołuje się przy tym na prawo kanoniczne. "Można przypuszczać, że jest ona ekskomunikowana mocą samego prawa".

Powtórzę: Tusk nie jest od "załatwiania" czegokolwiek Polsce w Europie [BLOG CELIŃSKIEGO]

Tusk "prezydentem Europy"

Donald Tusk został 30 sierpnia ogłoszony nowym przewodniczącym Rady Europejskiej. Poinformował o tym dotychczasowy szef tej instytucji Herman Van Rompuy. Tusk obejmie nową funkcję 1 grudnia, a jego kadencja będzie trwać 2,5 roku z możliwością jednorazowego przedłużenia na taki sam okres. Tusk będzie też przewodniczył szczytom strefy euro.

- Polski premier jest jednym z weteranów wśród unijnych przywódców i brał udział we wszystkich najważniejszych decyzjach UE. Wzbudził podziw swoich kolegów w innych krajach, gdy z determinacją i pewnością siebie rządził swoim krajem w czasie kryzysu gospodarczego - mówił Van Rompuy, przedstawiając Tuska. Przypominał też, że Polsce pod jego rządami udało się w kryzysie utrzymać wzrost gospodarczy i nie popaść w recesję.

Szef Rady Europejskiej bywa nieoficjalnie nazywany "prezydentem" Unii Europejskiej i pełni głównie funkcje reprezentacyjne. Niemniej stanowisko to jest bardzo prestiżowe. Rada Europejska ma za zadanie wyznaczanie ogólnych kierunków rozwoju Unii i jej priorytetów politycznych.

Więcej o: