Ambasador USA na Twitterze: "Będą kolejne misje lotnictwa USA w Polsce". Do końca roku co najmniej dwie

Misje lotnictwa USA w Polsce będą kontynuowane - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Do końca 2014 r. USA rozmieszczą okresowo w Polsce co najmniej 2 grupy myśliwców - informuje amerykański portal wojskowy Stars and Stripes.

Rosnące napięcia między Rosją a Ukrainą sprawią, że amerykańscy lotnicy przylecą na misje do Polski co najmniej dwukrotnie do końca 2014 r. - pisze powiązany z amerykańskim wojskiem portal Stars and Stripes . "Misje Sił Powietrznych [USA] w Polsce będą kontynuowane" napisał na Twitterze ambasador USA Stephen Mull:

Dwie grupy lotników z USA przylecą do Polski jeszcze w 2014 r.

W tym tygodniu zakończyła się misja dwóch samolotów C-130 I 75 lotnisków z 37. Szwadronu Lotniczego z bazy Ramstein. Przez 60 dni żołnierze amerykańscy trenowali w bazie w Powidzu. Jeszcze w październiku ten sam szwadron przyleci na kolejną misję, która potrwa do końca grudnia - poinformowała rzeczniczka U.S. Air Force na Europę i Afrykę, kpt. Sybil Taunton. A już we wrześniu do Polski przyleci kolejna grupa 120 amerykańskich lotników - 31. Skrzydło Bojowe z bazy Aviano we Włoszech w sile 6 myśliwców F-16 będzie uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach w bazie w Łasku oraz w ćwiczeniach Ample Strike w Czechach.

Lotnicy z bazy w Aviano zostaną w Polsce do początku października. Równolegle w tym tygodniu zakończy swoją misję dwanaście F-15 i 180 lotników, którzy od połowy sierpnia stacjonowali w bułgarskiej bazie Graf Ignatiewo.

Amerykanie podkreślają, że w ten sposób - wysyłając rotacyjnie swoje wojsko na misje w Europie - pokazują, że honorują swoje zobowiązania wobec europejskich sojuszników. Jak zaznaczyła kpt. Taunton, przyszłość kolejnych ewentualnych misji amerykańskiego lotnictwa w Europie Wschodniej zależy od budżetu amerykańskiego wojska na 2015 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: