Zdobycie Nowoazowska otwiera drogę na Mariupol. Dlaczego to miasto jest tak ważne i dla Kijowa, i dla separatystów?

Zdobyte przez separatystów i Rosjan przygraniczne miasto Nowoazowsk ma strategiczne położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Na środku tej drogi leży Mariupol. To kluczowe miasto dla obu stron.

W Mariupolu, mieście portowym nad Morzem Azowskim, panuje spokój. Wciąż znajduje się on pod kontrolą Ukraińców. Ale z dnia na dzień z względnie spokojnej okolicy, odbitej przez Ukraińców z rąk separatystów w pierwszej połowie czerwca, może stać się miastem frontowym jak Donieck i Ługańsk.

Zdobycie Nowoazowska otwiera drogę do Mariupola i na Krym

Rosja i separatyści otworzyli nowy front na wschodzie Ukrainy . Według relacji lokalnego portalu 0629.com.ua 30 rosyjskich czołgów i pół tysiąca żołnierzy piechoty armii Federacji Rosyjskiej wkroczyło do przygranicznego Nowoazowska. "New York Times" opisywał miejscami paniczny odwrót ukraińskich oddziałów z miasta .

Z Nowoazowska Rosjanie mają zaledwie 40 km (pół godziny jazdy samochodem) do Mariupola. A to miasto jest ze strategicznego punktu widzenia kluczowe zarówno dla Ukraińców, jak i dla separatystów. Przez ten położony na skrzyżowaniu głównych dróg port idzie duża część ukraińskiego eksportu stali - podkreślał w czerwcu "Washington Post" - zaraz po tym, jak Ukraińcy odbili miasto z rąk separatystów.

Rosja chce mieć lądowe połączenie z Krymem?

Zdobycie Mariupola otworzyłoby separatystom (i Rosjanom) możliwość stworzenia połączenia lądowego między Rosją a Krymem i przejęcie kontroli nad Morzem Azowskim - alarmuje "Daily Mail" . Strona ukraińska twierdzi, że ma wystarczające siły, by obronić ten region.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: