Ice Bucket Challenge w wersji palestyńskiej: gruz zamiast wody i apel o solidarność z Gazą

W sieci pojawiła się nieoczekiwana mutacja popularnego w ostatnim czasie virala: zamiast wody jest gruz i pył ze zniszczonych domów, zamiast charytatywnego celu - apel o solidarność z Gazą. To palestyńska akcja Rubble Bucket Challenge.

Od pewnego czasu na świecie trwa szaleństwo wokół charytatywnej zabawy zwanej Ice Bucket Challenge - to z tego powodu internauci prześcigają się w kolejnych nominacjach i kreatywnych sposobach wylewania sobie na głowę wiadra wody z lodem.

Najnowsza odsłona Ice Bucket Challenge jest jednak wyjątkowo zaskakująca - nazywa się Rubble Bucket Challenge i powstała w Palestynie. Zamiast wody pojawia się w niej gruz (po angielsku "rubble") i w przeciwieństwie do oryginału, nie ma nic wspólnego z filantropią.

 

Gruz zamiast wody

- Szukaliśmy wiadra wody, ale niestety jest ona bardziej potrzebna do innych celów niż oblewanie się - mówi na jednym z filmów mężczyzna stojący pośród zburzonych domów. Tłumaczy, że postanowił więc skorzystać z tego, czego w Gazie jest ostatnio pod dostatkiem - gruzu. Ostatecznie miska pełna tego "materiału" ląduje na jego głowie.

 

Mechanizm akcji jest taki sam, jak w Ice Bucket Challenge - chodzi o nominowanie kolejnych osób, które powtórzą czyjś wyczyn. Wedle portalu Dazed inicjatywę zapoczątkowali palestyński dziennikarz Ayman al-Aloul i komik z Jordanii Mohammed Darwaza - mieli oni jako pierwsi nagrać filmy, na których "wylewają" sobie na głowę wiadro pełne gruzu ze zniszczonych przez izraelskie naloty palestyńskich domów.

Solidarność z Gazą

Na facebookowej stronie akcji czytamy jednak, że jej prawdziwym pionierem jest niejaka Maysam Yusef, która swój film wrzuciła do sieci już 22 sierpnia.

Sama Yusef w rozmowie z portalem Verge tłumaczy, że w inicjatywie nie chodzi o cele charytatywne, bo "pieniądze i tak nie zwrócą życia" ofiarom konfliktu.

 

- Nasza kampania to rodzaj rewolucji w mediach społecznościowych, która polega na tym, że ludzie okazują swą solidarność z Gazą i publicznie przeciwstawiają się zabijaniu cywilów - mówiła Yusef.

Czym jest Ice Bucket Challenge?

Zabawa, przypominająca inny popularny w ostatnim czasie viral - splash, polega na tym, że jej uczestnicy wylewają sobie na głowę kubeł wody z lodem, nagrywają to, umieszczają w sieci i nominują wybrane osoby do powtórzenia ich wyczynu.

Jeśli ktoś nie odważy się podjąć wyzwania, - musi wpłacić 100 dolarów na rzecz ALS Association - amerykańskiej organizacji pomagającej osobom chorym na stwardnienie zanikowe boczne.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: