"Guardian": Cameron zamierza poprzeć kandydaturę Tuska na szefa Rady Europejskiej

"Premier David Cameron jest gotowy do udzielenia wsparcia Donaldowi Tuskowi jako nowemu przewodniczącemu Rady Europejskiej" - pisze "The Guardian". Według portalu Tusk miałby być przeciwwagą dla federalisty Jean-Claude'a Junckera, który w listopadzie stanie na czele Komisji Europejskiej.

"Cameron zamierza oświadczyć, że Tusk jest silnym kandydatem, który byłby w stanie przeprowadzić szereg reform w Unii Europejskiej" - pisze "The Guardian" . Portal uważa, że brytyjski premier może wypowiedzieć te słowa już podczas najbliższego spotkania unijnych przywódców, które odbędzie się w sobotę w Brukseli.

Wczoraj Cameron miał o tym rozmawiać z Tuskiem przez telefon. "The Guardian" podkreśla jednak, że polski premier wciąż oficjalnie nie wystawił swojej kandydatury na "prezydenta UE", jak bywa nazywany przewodniczący Rady Europejskiej.

Nad wyborem następcy van Rompuya będą rozmawiać w sobotę

"Brytyjski premier wierzy, że Tusk - centroprawicowiec - pomoże zrównoważyć federalistyczne instynkty Junckera. Cameron uważa też, że dobrze byłoby, aby nowym przewodniczącym Rady został lider jednego z największych nowych członków Unii" - podaje portal.

- Wielka Brytania poprze kandydata, który jest otwarty na plan unijnych reform proponowanych przez Camerona. Jasne jest, że Tusk uważa, że Unii potrzebnych jest wiele reform, i to jest właśnie pole, na którym chciałby pracować wraz z Wielką Brytanią i innym krajami UE - oświadczyła rzeczniczka brytyjskiego premiera.

Podczas sobotniego szczytu w Brukseli przywódcy państw UE będą pracować nad wyłonieniem kandydatów, którzy zastąpią Hermana van Rompuya - na stanowisku szefa Rady Europejskiej - oraz Catherine Ashton - na stanowisku szefowej polityki zagranicznej UE.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: