"Ludobójstwo". Ponad 300 ocalonych z Holocaustu potępia działania Izraela w Gazie

Grupa ponad 300 ocalonych z Holocaustu i ich potomków w specjalnym oświadczeniu potępiła działania Izraela wobec Strefy Gazy - pisze BBC. W emocjonalnym oświadczeniu nazywają izraelskie naloty i inne działania zbrojne "masakrą", okupacją i kolonizacją. Wzywają też do zdjęcia blokady Strefy i do bojkotu Izraela.

"Rasistowska dehumanizacja Palestyńczyków w społeczeństwie izraelskim osiągnęła szczyt" - głosi opublikowane w formie ogłoszenia w "New York Timesie", a cytowane przez BBC oświadczenie . Opublikowała je Międzynarodowa Żydowska Sieć Antysyjonistyczna (International Jewish Anti-Zionist Network - IJAN). Ta istniejąca od 2008 r. organizacja uznaje syjonizm za ruch rasistowski, a Izrael uznaje za państwo apartheidu i sprzeciwia się jego polityce wobec Palestyny. Protestowała też przeciwko wojnom m.in. w Afganistanie czy Iraku.

"Potępiamy masakrę Palestyńczyków"

"Jako żydowscy ocaleni i potomkowie ocalonych i ofiar nazistowskiego ludobójstwa jednogłośnie potępiamy masakrę Palestyńczyków w Gazie i trwającą okupację i kolonizację historycznej Palestyny" - głosi oświadczenie. Krytykuje ono też USA za "dostarczanie Izraelowi funduszy potrzebnych do ataku" i kraje Zachodu za dyplomatyczną osłonę Izraela przed potępieniem. "Ludobójstwo zaczyna się od milczenia świata" - przypomina oświadczenie IJAN.

Od czasu kolejnego zaostrzenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego zginęło już ponad 2 tys. Palestyńczyków i 67 Izraelczyków. Obie strony przerzucają się odpowiedzialnością za wzrost napięcia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: