Kuria podała powody suspensy ks. Lemańskiego. A tam m.in. podważanie wiarygodności Episkopatu [5 POWODÓW]

Kuria Warszawsko-Praska opublikowała właśnie pięć powodów decyzji o suspendowaniu ks. Wojciecha Lemańskiego. Dotyczą głównie posłuszeństwa duchownego i jego stosunku do hierarchów.

Decyzję o suspendowaniu abp Henryk Hoser przekazał ks. Lemańskiemu dzisiaj w siedzibie kurii. Kara suspensy obejmuje zakaz wykonywania wszelkich aktów wynikających z władzy święceń (np. odprawiania mszy) i noszenia stroju duchownego. Ksiądz Lemański już zapowiedział złożenie apelacji.

Teraz na swojej stronie internetowej kuria podała powody, którymi kierował się abp Hoser, nakładając karę. W uzasadnieniu wymieniono następujące powody:

1. Brak ducha posłuszeństwa i notoryczne kontestowanie decyzji prawowitego przełożonego w osobie Biskupa Diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej;

2. Sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie;

3. Publiczne podważanie nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowanie jako alternatywy swoich osobistych poglądów;

4. Brak szacunku i podważanie wiarygodności Episkopatu Polski i kapłanów;

5. Upór w zajmowanej postawie, alienacja ze wspólnoty kapłańskiej i szeroko pojętej wspólnoty Kościoła.

Jak czytamy w komunikacie, kara suspensy ma "charakter naprawczy", a "zwolnienie z niej zależy od dalszej postawy ukaranego".

Zobacz wideo
Więcej o: