Separatyści już nie tylko Gradem w Ukraińców. Teraz mają potężny Uragan

Najmocniejsza broń prorosyjskich separatystów? To już niestety nie tylko okryty złą sławą system rakietowy Grad. Jak podaje serwis Defence24.pl - samozwańcze oddziały na wschodzie Ukrainy dysponują już o wiele mocniejszymi artyleryjskimi wyrzutniami rakiet BM-27 Uragan. Każda taka wyrzutnia to 16 pocisków o wadze między 90 a 100 kg. Zasięg ich rażenia? Nawet 35 km.

Doniesienia o wykorzystywaniu Uragana w walce z ukraińskimi wojskami miał potwierdzić ekspert wojskowy z Kijowa - Dmitry Tymczuk - informuje portal Defence24.pl.

Uragan to system nie tylko o znacznie większym zasięgu, ale także o większej sile ognia niż tradycyjny Grad. Jakby tego było mało - separatyści mają wykorzystywać pociski z głowicami kasetowymi. Z tego typu pocisków podczas eksplozji uwalnia się nawet kilkaset mniejszych ładunków mogących siać zniszczenie na znacznej powierzchni. Zakaz używania amunicji kasetowej uchwaliła konwencja w Dublinie w 2010 roku, wśród jej sygnatariuszy nie ma jednak ani Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji, ani nawet... Polski.

Wspomagające separatystów Uragany miotają pociskami rakietowymi kalibru 220 mm. Waga głowic to nawet 100 kg, przy 20 kg tych wystrzeliwanych przez system Grad.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: