Sawicki: Kiedy embargo dotyczyło tylko Polski, pukanie w Brukseli było daremne. Ale kiedy sankcje dotknęły Europę...

- Dacian Ciolos, komisarz ds. rolnictwa, zapewnił mnie, że rekompensaty dla rolników będą "godne". Ile będą wynosiły? Dowiemy się pewnie jutro, najpóźniej w środę - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Sawicki. Minister opowiadał, że jeszcze niedawno pukanie do brukselskich urzędników z prośbą o pieniądze było "daremne". Ale kiedy sankcje objęły całą Europę, sytuacja się zmieniła.

Dominika Wielowieyska pytała w Poranku Radia TOK FM Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, na jakie rekompensaty wobec rosyjskich sankcji mogą liczyć polscy rolnicy i sadownicy.

"Pukanie do urlopujących urzędników w Brukseli było praktycznie daremne"

- W sytuacji, kiedy embargo dotyczyło tylko Polski, Europa w ogóle nie zauważała tego tematu - przyznał Sawicki. - Ale kiedy Putin nałożył embargo na wszystkie produkty żywnościowe z Unii Europejskiej, w Europie zaczęli się budzić. Uświadomili sobie, że restrykcje dotkną także rolników niemieckich, holenderskich i francuskich - mówił.

- O ile w pierwszym tygodniu pukanie do urlopujących urzędników w Brukseli było praktycznie daremne, o tyle już w następnym tygodniu komisarz ds. rolnictwa mógł przyjechać na rozmowę, jutro spotyka się ze mną komisarz ds. handlu, mogły się zebrać dwa komitety - wyliczał minister.

"Pieniędzy jest sporo"

Gość Poranka Radia TOK FM nie potrafił jeszcze dokładnie powiedzieć, jakie sumy zostaną przeznaczone na rekompensaty dla rolników. - W piątek Dacian Ciolos, komisarz ds. rolnictwa, zapewnił mnie, że będą to rekompensaty "godne". Ile będą wynosiły? Dowiemy się pewnie jutro, najpóźniej w środę - mówił Sawicki.

Minister podkreślał też, że bezzasadne są obawy rolników, że fundusze będą niewystarczające w stosunku do potrzeb. - Pieniędzy jest sporo - zapewniał. I przypominał, że w samym funduszu rezerwowym jest 400 mln euro. Sawicki przyznał jednak, że jeśli budżet unijny zostanie przekroczony, przyszłoroczne dopłaty do rolnictwa "mogą być nieco niższe". - Tego typu rekompensaty na pewno nie zakłócą budżetu krajowego - zapewnił.

Więcej o: