Abp Głódź: Powstrzymać inwazję środowisk laickich. Medialne harcownictwo testuje społeczną reakcję na ataki wymierzone w Kościół

O znalezienie "odpowiednich narzędzi, by powstrzymać inwazję środowisk laickich i postawić tamę szkodom, jakie czynią w tkance życia społecznego" modlił się w piątek w bazylice Mariackiej w Gdańsku abp Sławoj Leszek Głódź. Jego zdaniem "medialne harcownictwo" bada grunt i testuje społeczną reakcję na rozmaite projekty wymierzone w Kościół.

Metropolita gdański w kazaniu na uroczystość 15 sierpnia przestrzegał przed wprowadzaniem do polskiej szkoły "skrajnie zideologizowanych programów nauczania", apelował o "obronę rodziny i małżeństwa przed tym wszystkim, co uderza w ich świętość".

Były biskup polowy odniósł się także do niedawnych publikacji prasowych krytykujących duszpasterstwo wojskowe i jego finansowanie. - Dziś, w dniu święta żołnierza, któremu towarzyszy niepokój o bieg spraw za naszą wschodnią granicą, trzeba z goryczą przypomnieć, że duszpasterstwo wojskowe znów staje się celem medialnych ataków, pomówień, oskarżeń, wmawiania opinii publicznej, że jest zbędnym ciężarem dla budżetu państwa, że powinno być z niego wyłączone w imię rzekomej bezstronności światopoglądowej państwa. Ileż złej woli trzeba, by takie oskarżenia kreować - ubolewał hierarcha.

"Medialne harcownictwo bada grunt"

Abp Głódź przywołał zapisaną w pierwszym paragrafie Konstytucji RP zasadę, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wszystkich obywateli. - Wobec tego także i tych, którzy są ludźmi wiary, dziedzicami tysiącletniej drogi chrześcijańskiej Polski - dodał i zaznaczył, że to z tej definicji "zwięzłej i przejrzystej" wynika obowiązek państwa "zabezpieczenia praw ludzi wierzących także w wymiarze posługi kapelańskiej w instytucjach, które temu państwu służą". - A taką jest przecież wojsko - stwierdził abp metropolita gdański.

Jego zdaniem to - jak się wyraził - "medialne harcownictwo" - bada grunt, testuje społeczną reakcję na rozmaite projekty wymierzone w Kościół, prawa ludzi wierzących i zasady etyki chrześcijańskiej, a w ślad za tym idą - jak mówił - restrykcyjne decyzje generowane przez instytucje państwa czy samorządu.

Na uroczystej mszy św. w gdańskiej bazylice Mariackiej licznie zgromadzili się księża i siostry zakonne. Przybyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz różnych instytucji, urzędów i uczelni. Obecni byli żołnierze w dniu ich święta, a także kombatanci, harcerze i związkowcy "Solidarności".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: