MSZ Ukrainy: Rebelianci na Donbasie przetrzymują co najmniej 350 zakładników

Ponad 350 osób pozostaje w rękach separatystów na wschodzie Ukrainy w charakterze zakładników - poinformował dziś wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwskij. Dodał, że Federacja Rosyjska także bezprawnie przetrzymuje ukraińskich obywateli.

Dzisiejsze spotkanie z dziennikarzami wiceminister spraw zagranicznych poświęcił kwestiom zaginionych i porwanych na wschodzie Ukrainy. Według niego można mówić o co najmniej 350 osobach, które są przetrzymywane przez separatystów jako zakładnicy. Łubkiwskij wymienił też nazwiska osób, które - jego zdaniem - zostały porwane i są bezprawnie przetrzymywane na terenie Rosji. To m.in. Nadia Sawczenko, Ołeh Sencow, Ołeksandr Czernij, Ołeksandr Kołczenko i Hennadij Afansjew.

Łubkiwskij dodał, że przeciwko tym osobom fabrykowane są fałszywe dowody, by mogły zostać postawione przed rosyjskim sądem. Jak zaznaczył, oskarżonym odmawia się kontaktu z przedstawicielami ukraińskich konsulatów. - W tych kwestiach Rosja przekroczyła wszelkie moralno-polityczne granice - podsumował.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: