Od dziś do środy patrzcie w niebo. Superksiężyc i deszcz meteorów

Dzisiejszej nocy warto szczególnie uważnie przyglądać się niebu. Tym razem obserwatorzy będą mogli zobaczyć nie tylko charakterystyczny dla sierpniowych nocy deszcz meteorów, ale też tzw. superksiężyc - wyjątkowo ?duży? i jasny Srebrny Glob.

Tej nocy księżyc będzie świecił niezwykle silnie, a jego blask zdominuje niebo - w sąsiedztwie satelity Ziemi trudno będzie dostrzec inne gwiazdy. Srebrny Glob znajdzie się też w położeniu najbliższym Ziemi, przez co będzie się wydawał wyjątkowo duży. Takie zjawisko - tzw. superksiężyc - możemy obserwować średnio raz do roku.

Będziesz robić zdjęcia? Wyślij je na Alert24. Pokażemy je

Przez kolejne dni będzie spadać nawet kilkadziesiąt meteorytów na godzinę

Przez całą noc będzie można też obserwować meteory z Perseidów - szczyt ich aktywności przypada na 10-13 sierpnia. Gdyby nie superksiężyc, w ciągu godziny można by zobaczyć nawet kilkadziesiąt "spadających gwiazd". Niestety, świecąca tarcza satelity spowoduje, że widoczne będą tylko najjaśniejsze zjawiska.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: