Rząd połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską? "Musimy reagować na sytuację geopolityczną"

Są szanse że za 6 lat rozpocznie się budowa przekopu Mierzei Wiślanej - informuje "Dziennik Bałtycki". Premier jeszcze rok temu odrzucał możliwość budowy kanału, ale Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wpisało projekt na listę prac legislacyjnych rządu.

- Musimy reagować na sytuację geopolityczną. Kryzys ukraiński pokazał jasno, że musimy w większym stopniu liczyć na siebie i uniezależnić się od największego sąsiada - powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu" Stanisław Lamczyk, poseł PO i członek sejmowej komisji infrastruktury.

Utrudnienia w żegludze na Zalewie Wiślanym faktycznie mogą się pojawić, ponieważ działo się tak wcześniej, gdy stosunki z Rosją ulegały pogorszeniu. Jedynym wejściem z Morza Bałtyckiego do akwenu zalewu jest Cieśnina Pilawska znajdująca się na terytorium rosyjskim. W latach 2004-09, po akcesie Polski do UE, wejście było zamknięte. Od 2009 r. natomiast Rosjanie umożliwiają wpływanie tylko polskim i rosyjskim jednostkom.

Rozwój regionu czy zagrożenie?

"Przekop ma przyczynić się m.in. do rozwoju portu w Elblągu. Po inwestycji liczba przeładowanych towarów ma wzrosnąć do 3,5 mln ton rocznie z obecnych 400 tys. Na polską część Zalewu Wiślanego wpływać będą mogły jednostki pod każdą banderą. Kanał ma także pomóc turystyce jachtowej na Zalewie Wiślanym" - informuje "Dziennik Bałtycki".

Według informacji "DB" budowa ma kosztować około 880 mln zł, a rozpoczęcie prac datuje się na lata 2020-22. Miejscem wyznaczonym pod budowę kanału są okolice osady Przebrno.

Osada PrzybrnoOsada Przybrno maps.google.com fot. Maps.google.com

Zdania na temat inwestycji są podzielone. Działacze PiS uważają, że jest to zagranie przed wyborami, burmistrz Krynicy Morskiej mówi o "projekcie bez perspektyw ekonomicznych, w dodatku groźnym dla środowiska i mieszkańców Mierzei Wiślanej", a lokalni działacze PO są zdania, że to "sukces regionu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: