Putin zwołał w trybie pilnym Radę Bezpieczeństwa FR. Rozmawiali o "katastrofie humanitarnej" na Ukrainie

- Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej spotkali się w piątek na wniosek prezydenta Władimira Putina, by w trybie pilnym omówić sytuację na wschodzie Ukrainy - poinformował Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy rosyjskiego prezydenta.

- Szczegółowo omawiano sytuację na wschodzie Ukrainy, z akcentem na katastrofą humanitarną na dużą skalę, która rozwija się w regionie. Omawiano również kwestie związane z bezpieczeństwem gospodarczym Rosji - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Putina.

Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko przekazał, że w walkach podczas operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju zginęło w ciągu ostatniej doby 15 wojskowych, a 79 zostało rannych.

Łysenko poinformował też , że od wczoraj doszło do ponad 40 starć między siłami ukraińskimi a buntownikami. Walki toczyły się m.in. w okolicach Gorłówki i kilkunastu mniejszych miejscowości w pasie między Donieckiem i Ługańskiem oraz w samym Ługańsku.

Przed katastrofą humanitarną na Ukrainie w środę ostrzegło również ONZ. - Sytuacja humanitarna stale się pogarsza. Brakuje prądu i wody, wiele domów zostało zniszczonych, a mieszkańcy i pracownicy służby zdrowia uciekają - mówił przedstawiciel Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Wezwał on też do "natychmiastowych działań by temu zapobiec".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: