Starzejący się świat wolniej się rozwija? ''FT'': Do 2030 aż 34 państwa będą miały problem. Dzisiaj - tylko trzy

Jeszcze do niedawna demografia napędzała światową gospodarkę, już niedługo będzie ją znacząco spowalniać. Wszystko przez starzenie się społeczeństw - donosi "Financial Times", powołując się na raport agencji Moody's. Do 2020 roku na świecie będzie 13 "super-starych" społeczeństw. Do 2030 - aż 34. Dziś dotyczy to trzech państw.

To wnioski płynące z raportu agencji ratingowej Moody's, która postanowiła zbadać, w ilu państwach w przyszłości więcej niż jeden na pięciu mieszkańców będzie miał co najmniej 65 lat. Dziś taka sytuacja występuje jedynie w Niemczech, we Włoszech i w Japonii.

Jednak do 2020 roku dołączą do nich: Holandia, Francja, Szwecja, Portugalia, Słowenia i Chorwacja. Jednak do 2030 roku grupa ta powiększy się do 34 państw, z Koreą Południową, USA i Wielką Brytanią. Społeczeństwa ponad 60 proc. państw uwzględnionych przez Moody's mają w przyszłym roku się starzeć.

Demografia pomagała, zacznie przeszkadzać

Moody's w swym raporcie wskazuje na znaczącą zmianę w globalnej gospodarce, powstałą przez starzenie się społeczeństwa. Demografia, która jeszcze do niedawna ją napędzała, stanie się dla ekonomii obciążeniem. Autorzy raportu piszą, że "demograficzna dywidenda" przemieni się w "demograficzny podatek", który będziemy musieli spłacić. Wpływają na to m.in. zmiany na rynku pracy.

Zdaniem Eleny Duggar, wiceprezydent Moody's i współautorki raportu, wpłynie to na spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie. Jak duże? Mowa o 0,4 proc. spadku w ciągu najbliższych 5 lat i 0,9 proc. między 2020 a 2025 rokiem.

Więcej na stronach "Financial Times" >>>

Więcej o: