Trwa bardzo upalne lato. Uważać powinni nie tylko dzieci i ludzie starsi. Oto, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami

Słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność - w lecie, w czasie wakacji to to, na co czekamy. Ale powinniśmy pamiętać, że fala afrykańskich upałów, która od jakiegoś czasu utrzymuje się nad Polską, jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi w podeszłym wieku i dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Pierwsza połowa wakacji i początek sierpnia mijają pod znakiem wyjątkowo wysokich temperatur. Według danych IMGW, tegoroczny lipiec niemal w całym kraju był ekstremalnie ciepły, a w kilku miastach zanotowano największe odchylenie średniej miesięcznej temperatury od średniej wieloletniej. Tak było m.in. w Toruniu, Poznaniu i Warszawie.

Na taką pogodę na pewno nie mogą narzekać wszyscy ci, którzy akurat w tym czasie mieli urlopy i mogli wyjechać z miast na wakacje. A właśnie w miastach najtrudniej znosimy wysokie temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza. Skutki upalnej pogody związane są przede wszystkim z odwodnieniem organizmu, które może nawet zagrażać życiu. Szczególnie uważać powinny osoby w podeszłym wieku, cierpiące na choroby układu krążenia, np. nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca, oraz dzieci.

Oto zestaw porad, co robić, gdy za oknem robi się naprawdę gorąco, zaczynamy się pocić, wysoka temperatura powoduje u nas rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją. W skrajnych przypadkach może nam grozić nawet omdlenie czy zawał.

1 . Przede wszystkim w czasie upałów należy unikać długiego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach południowych (10-15). O ile to możliwe, w ciągu dnia najlepiej przebywać w cieniu.

2 . Gdy już musimy przebywać na słońcu, pamiętajmy o używaniu kremów chroniących nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Osoby starsze i dzieci powinny mieć nakrycie głowy.

3 . Nie zapominajmy o przyjmowaniu dużej ilości płynów, 2-3 litry na dobę. I nie chodzi tu o kawę (moczopędna kofeina przyspiesza odwodnienie) czy soki, które zawierają duże ilości cukru i mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. W upał najlepsza jest woda niegazowana pita często, ale w niewielkich ilościach. Należy jednak pamiętać, że duża część wody dostarczanej naszemu organizmowi pochodzi z pożywienia.

4 . Ograniczmy picie napojów alkoholowych. Choć wydaje się, że piwo i inne trunki dobrze zaspokajają pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

5 . Ubierajmy się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów, jak np. len, bawełna, które zakrywają możliwie największą powierzchnię skóry - lekka odzież o jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

6 . Zapytajmy lekarza, czy nasze leki nie wzmagają wrażliwości na wysokie temperatury. Niektóre z nich mogą zakłócać termoregulację ciała, blokować pocenie się czy powodować nadciśnienie. Pamiętajmy też, by chronić leki przed przegrzaniem - najlepiej trzymać je w chłodnym i ciemnym miejscu.

7 . Gdy jest naprawdę gorąco, unikajmy skrajnych temperatur. Osoby, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdy panuje nieznośny upał. Szok termiczny może wywołać nie tylko skok do zimnej wody, ale też zimny prysznic wzięty zaraz po przyjściu do domu. Dotyczy to szczególnie osób starszych i dzieci.

8 . W upały unikajmy nadmiernego wysiłku fizycznego. Sport czy ciężka praca mogą doprowadzić do przegrzania organizmu, co z kolei grozi odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.

9 . Jedzmy zbilansowane posiłki, a nie ciężkostrawne dania, których nasz organizm nie będzie w stanie strawić, bo musi poradzić sobie ze zbiciem wysokiej temperatury.

10 . Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy w zamkniętych samochodach dzieci i zwierząt oraz materiałów łatwopalnych.

I na koniec pamiętajmy, żeby podczas upałów obserwować reakcje swojego organizmu. W przypadku złego samopoczucia, np. drgawek, nadmiernej potliwości czy zawrotów głowy, powinniśmy zwrócić się do lekarza po pomoc.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: