Passent: W Warszawie zapachniało Budapesztem. Dlaczego PiS może śnić o władzy absolutnej?

"Kaczyński u wrót" - pisze w serwisie Polityka.pl Daniel Passent. I wylicza, dlaczego "sen o władzy absolutnej PiS jest coraz bardziej realny": rząd jest wypalony, konserwatyści nacierają, a młodzież "nie kuma", o co chodzi.

Elektoratowi wsio rawno, barbarzyńcy są jakimś rozwiązaniem [BLOG]

"W Warszawie zapachniało Budapesztem. (...) Sen o władzy absolutnej jest coraz bardziej realny" - pisze Daniel Passent na blogu w serwisie Polityka.pl o wzrastającej sile PiS. Składa się na nią wiele czynników: bezlitosne sondaże , spadające wskaźniki zaufania do władzy i prognozy największych tygodników opinii od lewa do prawa ("Do Rzeczy" wieszczy: "Kaczyński przebił szklany sufit").

"Młodzież 'nie kuma', o co chodzi"

Passent na swoim blogu wylicza, dlaczego Platforma Obywatelska dołuje, a PiS wzięło kolejny sondażowy oddech.

Zdaniem publicysty PO wypaliła się, a zmęczone władzą społeczeństwo nie spodziewa się już po rządzie wiele. Nieliczne reformy koalicji były dla Polaków dotkliwe lub przez nich kontestowane. Swoje zrobiła też, zdaniem Passenta, afera taśmowa. "Społeczeństwo, które na każdym kroku rzuca k, poczuło się zdegustowane, że rządzą nami tacy prostacy" - ocenił publicysta "Polityki".

Zanika też, jak opisuje Passent, strach przed PiS. "Prezes Kaczyński występuje w nowym kostiumie, to dobrotliwy ojciec, który przyjmuje synów marnotrawnych. Macierewicz schowany, o Smoleńsku czy dekomunizacji cicho". A młodzież, według publicysty, "'nie kuma', o co chodzi". PiS-owi pomaga słabość reszty opozycji i kulturowa ofensywa konserwatystów (od sprawy prof. Chazana po Golgotę Picnic).

"'Ciepła woda w kranie' to już za mało"

Wreszcie - bezradność PO. "Brak oferty ideowej, programowej, własnej interpretacji najnowszej historii oraz wizji przyszłości - wszystko to zniechęca, odpycha, a nie przyciąga do Platformy i koalicji rządzącej" - wyjaśnia Passent. "'Ciepła woda w kranie' to już za mało" - kwituje.

Cały wpis w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o: