Na zachodzie Rosji ruszają ćwiczenia wojskowe. Bierze w nich udział ponad 100 samolotów

100 samolotów weźmie udział w rosyjskich ćwiczeniach wojskowych w zachodniej części kraju - informuje Interfax. Ćwiczenia potrwają od 4 do 8 sierpnia.

Rosyjskie ministerstwo obrony przeprowadzi ćwiczenia wojskowe w zachodnich regionach kraju - informuje Reuters, powołując się na Interfax. - W operacji weźmie udział ponad 100 samolotów - powiedział rzecznik sił powietrznych Rosji Igor Klimov.

Zachodni dystrykt Rosji graniczy z Ukrainą i obejmuje praktycznie całą zachodnią Rosję. Ćwiczenia są zaplanowane na 4-8 sierpnia. Cytowany Interfax pułkownik Klimow powiedział, że to pierwsza sesja z serii ćwiczeń w celu zwiększenia jedności sił powietrznych w tym roku.

W ćwiczeniach uczestniczą samoloty Su-27, myśliwce przechwytujące MiG-31, najnowszy rosyjski bombowiec Su-34 oraz śmigłowce Mi-8, Mi-24 i Mi-28N. Samoloty będą przeprowadzały ćwiczenia rakietowe.

Rosyjskie ćwiczenia to pokazy siły dla Ukraińców?

Agencja Reuters zauważa, że manewry to pokaz siły w pobliżu granicy z Ukrainą. Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu Rosja prowadziła na południu kraju ćwiczenia wojskowe z udziałem systemów przeciwlotniczych ziemia-powietrze S-300, co wywołało zaniepokojenie Ukrainy. Kijów zażądał od Moskwy wyjaśnień w tej sprawie.

Rosyjska armia podała wówczas, że manewry, w których uczestniczyły bombowce Su-24 i myśliwce MiG-31, były już wcześniej planowane i nie mają związku z eskalacją napięcia we wschodniej części Ukrainy. Rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło z kolei, że celem manewrów było szkolenie rosyjskich sił zbrojnych w "odparciu zmasowanego ataku rakietowego".

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: