Flaga Państwa Islamskiego zakazana w Holandii. Władze boją się antysemickich incydentów

Czarna flaga Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS) została zakazana w Holandii. Nie można pokazywać jej podczas demonstracji. Decyzję podjęto na dzień przed zapowiedzianą wcześniej wielką manifestacją poparcia dla Palestyny.

To pierwsza taka decyzja w Europie, i to podjęta przez władze państwa wyjątkowo liberalnego.

Skąd taka zapobiegliwość? Władze Holandii spodziewają się, że na dzisiejszej demonstracji w Amsterdamie pojawi się 5 tys. osób, z których wiele będzie nastawionych negatywnie do Żydów i Izraela.

W związku z faktem, że podczas mniejszych propalestyńskich manifestacji w Holandii dochodziło do antysemickich incydentów (wznoszono okrzyki: "Śmierć Żydom", a kilka osób zostało pobitych), pojawiły się obawy, że sytuacja może się powtórzyć.

- Nazistowskie symbole, hitlerowskie gesty i płonące flagi nie będą akceptowane - powiedział cytowany przez Irishtimes.com rzecznik policji w Amsterdamie. - To samo dotyczy flagi ISIS. Demonstranci nie będą mogli jej nieść - dodaje.

ISIS, czyli Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, to muzułmańska organizacja ekstremistyczna. Jej celem jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach szariatu na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: