"Ktoś, kto rozmawia z matkami chorych dzieci, nie będzie mówił bzdur, że cierpienie uszlachetnia" [CYTATY Z ASP]

Ks. Wojciech Lemański był gościem Akademii Sztuk Przepięknych. Znani ludzie spotykają się z woodstockowiczami. - Przecież ma ksiądz zakaz medialnych wypowiedzi - powiedział jeden z nich. - Nie mam zakazu przyjazdu na Woodstock - odpowiedział ks. Lemański. Mówił o Kościele, wartościach i hipokryzji. Wiele jego wypowiedzi o stanie kościoła, jego hermetyczności i apodyktycznych biskupach spotkało się z entuzjastyczną reakcją publiczności. Oto najciekawsze z wypowiedzi ks. Lemańskiego.

1.

''Kochaj i rób, co chcesz'' to zasada, którą można mieć przy sobie. Jeśli robię coś z miłości do innych, to nawet gdybym się pomylił, to to będzie dobre. Wyuczenie się kodeksów moralnych jest ponad ludzkie siły.

2.

"Kościół jest niechętny Przystankowi Woodstock z zazdrości. Owsiakowi udaje się to, co im się nie udaje od lat. Jezus przyjąłby zaproszenie na Woodstock".

3.

"Wierzę, że Kościół niesie orędzie Dobrej Nowiny, które jest wartością dla wszystkich, którzy je przyjmą. Ale to propozycja. Jeśli jest jeden człowiek, który mówi: ''mnie to nie interesuje'', to nie można mówić mu, że się myli i to jest dla niego dobre".

4.

"Wolność jest wartością, która przynależy, do każdego człowieka. Łączy się z godnością. Nie możemy tego deptać tylko dlatego, że uważamy, że to my mamy rację. Takie myślenie to objaw pychy".

5.

"Głos Kościoła w Polsce to nie jest głos Kościoła Powszechnego - inaczej mówi się w Czechach, Francji czy Rzymie. W Polsce to głos ludzi sfrustrowanych, tracących władzę, ich głos jest bezowocny, nieskuteczny".

6.

"Dobrem jest życie i godność kogoś, kogo kochasz. Ja nie jestem historykiem i nie mam wiedzy wlanej z góry na wszelkie tematy. Nie wiem, czy to dobrze, że powstanie warszawski wybuchło, ale wiem, że gdybym tam był, dołączyłbym się do broniących poszczególnych dzielnic czy kamienic. Tam, gdzie człowiek kładzie swoje życie, sądów wypowiadać nie wolno. Mi jest szkoda wszystkich niewinnych ludzi - Żydów, których wywieziono, mieszkańców Woli, których zabito, choć nie mieli granatów w ręku..."

7.

"Jeżeli ktoś oczekuje, że Kościół sam się zmieni, to się myli. Jeśli będziecie się tego domagali, jeśli będziecie wychodzili z kościoła, kiedy ksiądz zamiast Ewangelii opowiada banialuki o polityce czy medycynie, to następnym razem powstrzyma się takich od tematów".

8.

"Wiara jest zawierzeniem, nie pewnością. Ja też mam wątpliwości. W Kościele nie ma osoby, która zna wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące Boga. Wątpliwości to coś, co oczyszcza. Ludzie, którzy są zbyt pewni siebie, są niebezpieczni dla społeczeństwa".

9.

"Ktoś, kto rozmawia z ludźmi, matkami chorych dzieci, nie będzie mówił potem bzdur o tym, że cierpienie uszlachetnia".

10.

''Czy nasi biskupi się zmienią? Prawdopodobnie nie. Jeden z biskupów, który był moim profesorem w seminarium, kiedy mówiliśmy, że nie podoba nam się skostnienie Kościoła, że nie podobają nam się biskupi, którzy mówią do ścian, a nie do ludzi, to on powiedział: to pokolenie musi wymrzeć. Brzydkie słowa. Oni się już nie zmienią. Ale może być tak, że wy wniesiecie nowego ducha''.