Gejowski aktywista zamiast Lecha Wałęsy - były prezydent stracił ulicę swojego imienia w San Francisco

Radni San Francisco zdecydowali o zmianie nazwy ulicy noszącej imię Lecha Wałęsy. Jej nowym patronem będzie Tom Waddell - aktywista LGBT i twórca Gejowskich Igrzysk Olimpijskich.

Słowa Lecha Wałęsa, który prawie półtora roku temu sugerował, że osoby homoseksualne powinny w Sejmie "siedzieć za murem", odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce . Już wówczas protestowano przeciwko nim także w San Francisco, w którym Wałęsa ma ulicę swojego imienia.

Zobacz wideo

- To, co Wałęsa powiedział, jest po prostu skandaliczne. To rozczarowujące, że laureat pokojowego Nobla wygłasza tego typu uwagi pełne nienawiści wobec całych grup społecznych - mówił wówczas "San Francisco Weekly" radny David Campos . Jego koledzy z rady zapowiadali, że Wałęsa straci "swoją" ulicę. Ostatecznie stało się to dopiero wczoraj.

Portal Mercury News donosi, że radni San Francisco jednogłośnie zdecydowali o zmianie nazwy ulicy noszącej imię Lecha Wałęsy.

Pomysłodawcy stwierdzili, że choć "nie podważają w żaden sposób osiągnięć Lecha Wałęsy", to jego ostatnie wypowiedzi nie są spójne z "duchem inkluzywności" San Francisco i dlatego nie zasługuje on na ulicę w tym mieście.

Nowy patron - twórca Gejowskich Igrzysk Olimpijskich

Dawna ulica Wałęsy nazywa się teraz "Dr. Tom Waddell Place". Waddell, który zmarł w 1987 roku na AIDS, był gejowskim aktywistą i twórcą Gejowskich Igrzysk Olimpijskich, przemianowanych później na Gay Games.

Ulica Lecha WałęsyUlica Lecha Wałęsy Fot. Google Street Viev

Dawna ulica Lecha Wałęsy

Tu możesz zobaczyć ulicę dzięki Google Street View >>>

Stworzone w 1980 roku Igrzyska miały wedle ich twórcy "doprowadzić do zjednania globalnej wspólnoty w przyjaźni, podnieść świadomość i ocenę własnej wartości, a także osiągnąć postać synergii kulturowej i intelektualnej".

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: