Tajne negocjacje Merkel i Putina? Suwerenność Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu

Niemcy i Rosja od kilku tygodni pracują nad tajnym planem zakończenia kryzysu na Ukrainie - informuje ?The Independent?. Zdaniem brytyjskiego dziennika porozumienie negocjowane pod patronatem Merkel i Putina zakładałoby zagwarantowanie przez Rosję suwerenności Ukrainy w zamian za uznanie przez państwa zachodnie aneksji Krymu.

Zdaniem dziennikarki "The Independent" plan zakłada, że Rosja pozwoliłaby Ukrainie na swobodne podpisywanie umów handlowych z Unią Europejską i zagwarantowałaby jej suwerenność. Moskwa miałaby także zaoferować Ukrainie wieloletnią umowę na dostarczanie gazu w stałych cenach.

Putin musiałby też zapewnić, że Rosja przestanie wspierać prorosyjskich separatystów działających na wschodzie Ukrainy i przekazać temu państwu finansową rekompensatę za zerwanie umowy o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

W zamian Moskwa - jak pisze brytyjski dziennik - oczekuje uznania przez państwa zachodnie aneksji Krymu przez Rosję. To nie jest jedyny warunek. Ukraina musiałaby zobowiązać się, że nie będzie ubiegała się o członkostwo w NATO.

Negocjacje przerwane przez katastrofę boeinga

Te informacje zostały przekazane brytyjskiej dziennikarce przez "osobę blisko związaną z tymi negocjacjami". Zdaniem anonimowego informatora z inicjatywą opracowania planu pokojowego wyszła Angela Merkel. Kanclerz rzekomo osobiście kontaktuje się z Władimirem Putinem.

Informator dodaje, że negocjacje trwają już od kilku tygodni, ale przerwało je zestrzelenie nad Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Tajne rozmowy mają zostać wznowione, gdy w sprawie katastrofy ruszy międzynarodowe śledztwo.

"The Independent" nie zdołał uzyskać potwierdzenia tych informacji. W niemieckiej ambasadzie w Londynie brytyjska dziennikarka dowiedziała się jedynie, że "USA i Wielka Brytania raczej nie uznają aneksji Krymu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: