''PSY powstały z rozczarowania, że banda tumanów dorwała się do władzy...'' [10 CYTATÓW Z ASP]

"Młodym autorytety mylą się z idolami, pytani o autorytet wymieniają Kwaśniewską" - mówiła prof. Magdalena Środa. "Miała być trzecia część 'Psów' - działa się w Rzeszowie. Franz był krawcem damskim i alkoholikiem. Razem z kolegami..." - opowiadał z kolei Bogusław Linda w ramach spotkań Akademii Sztuk Przepięknych.

Woodstockowa Akademia Sztuk Przepięknych to miejsce spotkań i dyskusji. Z młodymi ludźmi rozmawiają ludzie kultury, sztuki, profesorowie. Dziś na scenie zagościli po kolei Maria Czubaszek, Bogusław Linda i prof. Magdalena Środa. Oto 10 najlepszych cytatów z tych spotkań, które warto zapamiętać i które wzbudziły największe emocje wśród uczestników.

MARIA CZUBASZEK

1. "Mówi się, że z wiekiem się mądrzeje i kto wie, może wam się to przytrafi, ale ja to się tylko starzeję, z roku na roku"

2. "Skąd to oburzenie tym językiem polityków. Ludzie tak mówią. Ale nie lubię, jak młode kabarety nie mają innych pomysłów na żart, tylko co drugie słowo to k... Bo podobno tylko wtedy ludzie się śmieją. To mi się nie podoba"

3. "Młodość musi się wyszumieć, starość musi się wypalić"

BOGUSŁAW LINDA

4. "Jutro 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Linda: Dziś, jak widzi się tych ludzi, którzy mówią, że za nic nie daliby sobie odebrać tych 63 dni, to można tylko pochylić głowę"

5. "Psy" to dla mnie było kino moralnego niepokoju. Powstały z rozczarowania. Myśleliśmy, że jak odejdzie komuna, to wszyscy będą uczciwi i mądrzy, a banda tumanów się dorwała do władzy...

6. Miała być trzecia część ''Psów'' - działa się w Rzeszowie. Franz był krawcem damskim i alkoholikiem. Razem z kolegami wymyślili napad na totolotka. Nie wiem, dlaczego nie pozwolono nam tego zrobić. Ale dobrze się czytało

7. Jak to było z "Pokłosiem"? Linda: Myśmy się trochę ścieli z Władkiem. On się dziwił, że tak długo nie mógł nakręcić tego filmu. I ja mu na to, że Amerykanie najpierw pokazali całą masę filmów bohaterskich o Wietnamie, zanim pojawiły się krytyczne obrazy. I ja mu mówię: A ty od razu chcesz pokazać, że myśmy zabijali Żydów. I on się wtedy poczuł urażony i propozycja mojego udziału w filmie właściwie nie padła.

PROF. MAGDALENA ŚRODA:

8. Przyjęłaby pani zaproszenie do Telewizji Trwam? Pewnie, pod jednym warunkiem, że moim partnerem nie będzie Tomasz Terlikowski

9. Kiedyś prof. Fuszara zrobiła badania nad znaczeniem słowa "feministka" i powychodziło wszystko: że to lesbijka, Żydówka, czy ta, co chce abortować dzieci.

10. W Polsce autorytety mylą się z idolami. To jeden z przejawów ignorancji. Kiedyś zapytano młodych o autorytety. Na pierwszym miejscu - Jan Paweł II. Na drugim - Adam Małysz. A na trzecim - połączenie matki Teresy z księżniczką Dianą - Jola Kwaśniewska'

Więcej o: