Mundurowi zdrowieją. Nowe przepisy jeszcze to poprawią

Po raz pierwszy od lat funkcjonariusze służb mundurowych biorą mniej zwolnień. Choć i tak nadal chorują częściej niż pracownicy innych branży. Według ?DGP? poprawa stanu zdrowia wśród mundurowych może być jeszcze bardziej znacząca, bo od czerwca obowiązują nowe przepisy - funkcjonariusze, tak jak pozostali pracownicy, na zwolnieniu otrzymują tylko 80 proc. pensji, a nie jak dotychczas 100 proc.

Najbardziej chorowici wśród mundurowych są funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i żołnierze. Pracownicy pozostałych służb mundurowych w ubiegłym roku, po raz pierwszy od lat, brali mniej zwolnień lekarskich.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" przeciętny wojskowy był w 2013 roku na zwolnieniu 27 dni, a np. strażak tylko 9.

Bardzo znacząca poprawa stanu zdrowia dotyczy pracowników CBA. " Jeszcze w 2012 r. pracownik biura przebywał średnio na zwolnieniu prawie 25 dni w roku. W ubiegłym roku było to już tylko nieco ponad 15 dni" - informuje "DGP".

Można się spodziewać, że mundurowi jeszcze rzadziej będą decydowali się na zwolnienia lekarskie. Bo od czerwca zaczęły obowiązywać przepisy, które pozbawiają funkcjonariuszy pełnego uposażenia za czas spędzony na zwolnieniu. Teraz tak jak inni pracownicy zamiast 100 proc. pensji dostają 80 proc.

Więcej o: