Jutro otwarcie kościoła w Jasienicy. Parafianie alarmują: Ze świątyni znikły judaistyczne zabytki

Kościół w Jasienicy był zamknięty od połowy kwietnia. To efekt sporu na linii ks. Lemański - abp Hoser. Lemański przegrał konfrontację z arcybiskupem. Jutro otwarcia kościoła dokona nowy proboszcz. Podczas gdy kościół był zamknięty, nie wiadomo, kto, kiedy i jak usunął znajdujące się w nim żydowskie macewy i Tron Słowa Bożego w kształcie zwoju Tory - alarmują parafianie.

Broniący byłego proboszcza parafii w Jasienicy facebookowy profil "O prawo do głosu ks. Lemańskiego" opublikował list części parafian alarmujący o zniknięciu z jasienickiego kościoła zabytków kojarzonych z religią żydowską.

List parafian: Ksiądz administrator wie, ale nie powie

W liście parafianie informują, że odbyli (drugą już) "rozmowę z księdzem administratorem dotyczącą tajemniczego usunięcia z kościoła pamiątkowych macew i Tronu Słowa Bożego w kształcie zwoju Tory", ale otrzymali jedynie "wymijające informacje". "Ksiądz administrator [ks. Krzysztof Kozera, jutro dokona otwarcia kościoła w Jasienicy] przyznał, że zna miejsce przechowywania zdjętych elementów wyposażenia kościoła, ale odmówił wyjawienia danych osób, które dokonały tych czynności, oraz nie powiedział ani na czyje polecenie, ani kto złamał dekret biskupa i wszedł do świątyni w tym czasie" - piszą parafianie.

Jasieniccy wierni stojący po stronie ks. Lemańskiego (wieś jest podzielona, ksiądz miał też przeciwników) dodają, że ks. Kozera miał powiedzieć, iż "macewy i Tron Słowa Bożego będą przedmiotem rozmów dyplomatycznych". Jak sami dodają: "nie wiadomo, kogo i z kim". I zapowiadają wystąpienie z pismem do kurii o wyjaśnienie zniknięcia macew.

Spór ks. Lemańskiego z abp. Hoserem

Ks. Lemański był proboszczem parafii w Jasienicy do lipca 2013 r. Słynął jako orędownik porozumienia i dialogu polsko-żydowskiego. Na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu dotyczący in vitro, aborcji i eutanazji. Został za to usunięty z probostwa.

Ks. Lemański odwołał się od decyzji abp. Hosera do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania.

Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy jest zamknięta . Jak informowała wówczas kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty "w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni". Kościół ma zostać otwarty 27 lipca, a nowym proboszczem będzie ks. Krzysztof Kozera, obecnie administrator parafii w Jasienicy.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: