Miller: Trybunał wyżej stawia prawa morderców i terrorystów nad prawami ich ofiar

- Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niesprawiedliwe i niemoralne - powiedział Leszek Miller po ogłoszeniu wyroku. - Mam nadzieję, że władze polskie nigdy tej kwoty nie wpłacą, bo te pieniądze zasiliłyby konta terrorystów i służyłyby przygotowaniu kolejnych zamachów - dodał.

- Po zamachach terrorystycznych w 2001 roku mój rząd i prezydent Kwaśniewski rozpoczął ścisłą współpracę z USA w celu zwalczania międzynarodowego terroryzmu - rozpoczął Miller i dodał, że dzięki tej współpracy Polska "była i jest bezpieczna".

- Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oceniam jako niesprawiedliwe i niemoralne. Niesprawiedliwe, bo opiera się na plotkach, spekulacjach i pomówieniach, a materiał polskich władz został odrzucony przez Trybunał. Niemoralne, bo stawia się wyżej prawa morderców i terrorystów nad prawami ich ofiar - tłumaczył szef SLD.

Jego zdaniem EPSC nie powinien oczekiwać, że Polska wypłaci milion złotych odszkodowania. - Na ile więc Trybunał wyceni cierpienie i śmierć ludzi, którzy zginęli w Nowym Jorku, Madrycie i Londynie i giną też dziś w wielu zakątkach świata? - pytał. - Mam nadzieje, że władze polskie nigdy tej kwoty nie wpłacą, bo te pieniądze zasiliłyby konta terrorystów i służyłyby przygotowaniu kolejnych zamachów - stwierdził.

Czy władze wiedziały o torturach CIA?

Szef SLD poprosił też o przytoczenie fragmentu orzeczenia, wg którego "złe traktowanie terrorystów było wyłączną odpowiedzialnością CIA i jest mało prawdopodobne, że polskie władze wiedziały, co dzieje się wewnątrz ośrodka w Starych Kiejkutach".

- Wierzę, że polski rząd odwoła się od tej decyzji, orzeczenie nie jest prawomocne. Dochodzenie będzie trwać dalej, ja nie mogę powiedzieć nic, co mogłoby dalej skomplikować sytuację. Wielokrotnie mówiłem, że takich więzień nie było i nie mam nic więcej na ten temat do powiedzenia - powiedział Miller i dodał, że nie ma zamiaru wywierać presji na polską prokuraturę w tej sprawie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: