Nie będzie Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w naszym kraju. Inicjatywa "odłożona na długo?

- W związku z sankcjami UE za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy plany przeprowadzenia Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce będą odłożone. I to na długo - powiedział "Rzeczpospolitej? Radosław Sikorski.

Słowa ministra potwierdziła w rozmowie z " Rzeczpospolitą " także rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska: - Taka jest decyzja Rady Ministrów. Spotkania artystów i publiczności mają łączyć, a nie dzielić. Tymczasem w obecnej napiętej atmosferze nie ma warunków do dialogu - stwierdziła.

Apele o odwołanie tej zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy kulturalnej pojawiały się już wcześniej, jednak jak dotąd rząd podtrzymywał swoje wcześniejsze zobowiązania, podkreślając, że nie należy mieszać polityki i kultury.

- Chcielibyśmy oddzielić kwestie wymiany społeczno-kulturalnej od kwestii politycznych, na ile się da. Chcielibyśmy, żeby rok Polski w Rosji w 2015 r. był okazją do przedstawienia Polski, Polaków, naszego dorobku ostatnich 25 lat we wszystkich dziedzinach, a także naszego stanowiska w tych sprawach, w których się z Rosją nie zgadzamy - mówił w kwietniu rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski .

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie, w tym zwłaszcza strącenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego, sprawiły jednak najwyraźniej, że czara goryczy się przelała i rząd zmienił swoją opinię. Odwołanie Roku Polskiego w Rosji i Roku Rosji w Polsce w rozmowie z "Rz" pochwalił m.in. Aleksander Kwaśniewski: - Jak można sobie wyobrazić organizowanie tej imprezy po tym wszystkim, co się stało?- pytał były prezydent. - Putin nie zemści się za to na Polsce, ma dziś za dużo innych kłopotów - ocenił.

Czym miał być Rok Rosji?

19 grudnia 2013 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji - Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow - podpisali wspólną deklarację "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich". Deklaracja jest spisem priorytetów i kierunków współpracy między obydwoma krajami, wśród których są m.in.: wprowadzenie współpracy dwustronnej "na poziom aktywnego partnerstwa", rozwój dialogu politycznego, rozszerzanie współpracy gospodarczej i poszerzanie współpracy na arenie międzynarodowej.

Przy okazji podpisania deklaracji wiceminister Pełczyńska-Nałęcz i Szwydkoj podpisali wspólne oświadczenie o przebiegu przygotowań do Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce: inicjatywa wiązała się organizacją wielu imprez kulturalnych, dyskusji i spotkań artystów w obu krajach.

W kwietniu br. polskie MSZ informowało, że Rosja i Polska uzgodniły, że wymiar polityczny obchodów będzie zdecydowanie ograniczony. Z polskiej strony główny nacisk miał być położony na dialog między Polakami i Rosjanami tak, by przedstawić polski punkt widzenia dotyczący m.in. demokratycznego charakteru Unii Europejskiej i państwa polskiego po 25 latach od upadku komunizmu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: