"Mówiąc Wprost? - tajemnicza strona w obronie Belki i Sienkiewicza. Kto ją stworzył? NBP i MSW zaprzeczają

Opinie, cytaty, sprostowania, a przede wszystkim - wyliczenie wszystkich błędów, które popełnili dziennikarze "Wprost?, spisując głośną rozmowę Marka Belki z ministrem Sienkiewiczem - to wszystko znaleźć można na tajemniczej stronie Mowiacwprost.pl. Kto ją stworzył? NBP i MSW przekonują, że nie mają z nią nic wspólnego.

"O! Powstała specjalna strona internetowa w obronie Marka Belki. Brak informacji, kto ją prowadzi" - napisała dziś na Twitterze dziennikarka "Do Rzeczy" Kamila Baranowska, która jako jedna z pierwszych zauważyła nowo powstałą stronę Mowiacwprost.pl .

Czym jest ten tajemniczy projekt? To swego rodzaju kompendium wiedzy o głośnej rozmowie Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem i Sławomirem Cytryckim, opracowane z wyraźnym zamiarem "wybielenia" rozmówców i odparcia krytyki, która spadła na nich po publikacji "Wprost".

Cytaty, kalendarium, transkrypcja

Na stronie znaleźć można więc m.in. kalendarium wydarzeń, zbiór pochlebnych cytatów poświęconych Markowi Belce (np. "Marek Belka jest bardzo dobrym prezesem banku centralnego. Moim zdaniem jest najwybitniejszym polskim ekonomistą transformacji" - Jan Krzysztof Bielecki) oraz wypowiedzi samego Belki komentującego rozmowę z restauracji Sowa & Przyjaciele.

Na "Mówiąc Wprost" znajduje się też pełna, 41-stronicowa transkrypcja konwersacji obu mężczyzn, opracowana na podstawie opublikowanych przez "Wprost" w internecie "taśm". W intencji autorów publikacja ta ma wykazać, że dziennikarze tygodnika swój materiał oparli na bardzo skrótowej, niedbale przygotowanej lub po prostu niekompletnej transkrypcji rozmowy.

O tym, że strona wymierzona jest we "Wprost", świadczyć może też umieszczone na niej zestawienie "12 fragmentów rozmowy opublikowanych przez pewien tygodnik z wierną transkrypcją". Porównanie to dobitnie wykazuje błędy, które popełnił "Wprost", pracując nad swoim głośnym, "taśmowym" tekstem.

Kto za tym stoi? NBP? Belka?

Pojawienie się w sieci tej strony szybko wywołało wiele komentarzy. Duża część z nich sugerowała, że za stroną (na której nie ma żadnych wzmianek o jej twórcach ani informacji kontaktowych) stoi sam Marek Belka.

Inni komentatorzy docenili po prostu wygląd strony.

NBP się odcina

Jednak najczęściej powtarzanym pytaniem było: kto stoi za tajemniczą stroną "Mówiąc Wprost"? Postanowiliśmy sprawdzić jedną z bardziej popularnych sugestii. - NBP nie zlecało napisania i stworzenia tej strony - podkreślił jednak w rozmowie z Gazeta.pl Przemysław Kuk, dyrektor biura prasowego NBP.

O stronie na swoim profilu na Twitterze pisał też m.in. rzecznik MSW Paweł Majcher (a więc podwładny nagranego w restauracji ministra Sienkiewicza), sugerując, że pokazuje ona, "jak było naprawdę".

W rozmowie z Gazeta.pl twierdzi jednak, że "nie ma wiedzy na temat tego, kto stworzył tę stronę".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: