Rosja twardo do Ukrainy: Odpowiedzcie na 10 ważnych pytań w związku z katastrofą

Rosja stanowczo odrzuca oskarżenia Ukrainy o odpowiedzialność za katastrofę malezyjskiego boeinga w okolicach Doniecka. W reakcji na sugestie Kijowa wiceminister rosyjskiego MON domaga się od ukraińskich władz odpowiedzi na 10 pytań, które mają wyjaśnić okoliczności i przyczyny katastrofy.

- To wszystko wygląda na kontynuację wojny informacyjnej, która od wielu miesięcy jest prowadzona przeciwko Rosji. Mocno odczuwamy jej konsekwencje - mówi w wywiadzie dla Rossija24 wiceminister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow, komentując sugestie ukraińskich władz, że to Rosja odpowiada za katastrofę malezyjskiego samolotu. I stawia władzom w Kijowie 10 pytań.

1. Ukraińskie władze wskazały sprawców w mgnieniu oka. Oczywiście, według nich, są to separatyści. Jakie są podstawy dla takich wniosków?

2. Czy Kijów może oficjalnie poinformować o wszystkich szczegółach stosowania systemów BUK w rejonie działań wojennych i - co najważniejsze - dlaczego te systemy są stosowane, jeśli separatyści nie dysponują lotnictwem?

3. Jakie są przyczyny bezczynności ukraińskich władz w kwestii sformowania międzynarodowej komisji? Kiedy taka komisja zacznie funkcjonować? Tego oczekuje społeczność międzynarodowa.

4. Czy przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych są gotowi na przedstawienie międzynarodowym ekspertom dokumentów na temat liczby rakiet "powietrze-powietrze" i "ziemia-powietrze" w systemach obrony przeciwlotniczej? To bardzo ważna kwestia, która pomoże nam określić, jakie systemy zostały użyte przeciwko malezyjskiemu boeingowi.

5. Czy zostaną udostępnione dane pochodzące z obiektywnej kontroli ruchu samolotów ukraińskich sił zbrojnych w dniu tragedii?

6. Dlaczego ukraińscy dyspozytorzy dopuścili odchylenie trasy samolotu na północ w kierunku tak zwanej operacji antyterrorystycznej, którą Kijów prowadzi przeciwko mieszkańcom południowo-wschodniej części kraju?

7. Dlaczego przestrzeń powietrzna w rejonie walk nie została całkowicie zamknięta dla samolotów cywilnych?

8. Czy Kijów może oficjalnie skomentować informacje zamieszczone w mediach społecznościowych przez hiszpańskiego dyspozytora pracującego na Ukrainie, że malezyjskiemu boeingowi towarzyszyły w powietrzu dwa ukraińskie samoloty wojskowe?

9. Dlaczego SBU rozpoczęła pracę z nagraniami rozmów ukraińskich dyspozytorów z załogą boeinga i danymi z radarów bez udziału przedstawicieli międzynarodowych?

10. Jakie są nauki z poprzedniej analogicznej katastrofy TU-154 nad Morzem Czarnym? Wówczas władze Ukrainy do ostatniej chwili twierdziły, że ukraińskie siły zbrojne nie miały z katastrofą związku. Dopiero gdy przedstawiliśmy niezbite dowody, okazało się, kto rzeczywiście był winien tej tragedii.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych zniknął z radarów w czwartek około godziny 15 czasu polskiego. Na pokładzie znajdowało się 298 osób - 283 pasażerów, w tym trójka niemowląt, i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli. Maszyna prawdopodobnie została zestrzelona. W rejonie, gdzie spadł malezyjski samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: