"Brzoza mocna niczym Buk" - w portalu braci Karnowskich analiza wraków boeinga i tupolewa

"Czy samolot po uderzeniu w drzewo wyglądałby podobnie do maszyny roztrzaskanej przez rakietę?" - pyta retorycznie publicysta portalu wPolityce i analizuje zdjęcia wraków prezydenckiego tupolewa i malezyjskiego boeinga. Szczątki wyglądają podobnie. Wniosek?

Analogie między katastrofą boeinga i tupolewa zaczęły pojawiać się w internetowych komentarzach już w kilka chwil po pierwszych doniesieniach o tym, że maszyna Malaysian Airlines uderzyła w ziemię. W narracji niektórych prawicowych komentatorów ta tragedia miała być naturalnym dalszym ciągiem tego, co zdarzyło się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Portal wPolityce już w 24 godziny po wczorajszej katastrofie poświęcił tej sprawie artykuł.

"Świat zachodni zdaje się przywiązuje większą wagę do śmierci przypadkowych cywilów niż do śmierci prezydenta kraju NATO oraz całej generalicji sojuszniczej armii" - zaczyna swój oskarżycielski tekst publicysta wPolityce, następnie przypuszcza frontalny atak na Tuska.

"Tusk zdaje się uznaje, że sprawa tragedii smoleńskiej była znacznie mniej znacząca niż sprawa zamachu na malezyjski samolot" - czytamy w artykule. Autor dodaje też, że "zaskakuje również obecna buta premiera Donalda Tuska", a jego dzisiejsze komentarze "są tak wyprute z realiów działań polskiego rządu, że aż brzmią kabaretowo".

Po tych politycznych oskarżeniach tekst staje się jednak znacznie ciekawszy: publicysta przechodzi bowiem do analizy poukładanych w "podobne" pary zdjęć obu wraków. I choć miejsca tragedii nie zdążyli zbadać jeszcze nawet obecni na Ukrainie obserwatorzy OBWE, autor portalu braci Karnowskich wysuwa już pierwsze "fachowe" hipotezy. "Jak widać na zdjęciach zobrazowane są podobnie wyglądające części. Widać zupełną miazgę na miejscu upadku samolotów, widać podobnie oderwane fragmenty poszycia, widać podobnie stopione i nadpalone elementy" - pisze, dodając, że także ludzkie szczątki w obu przypadkach wyglądają podobnie.

Tekst "Brzoza mocna niczym 'Buk'" kończy się pytaniem: "Czy samolot po uderzeniu w brzozę wyglądałby podobnie do maszyny roztrzaskanej przez rakietę na pułapie 10 tys. metrów?" I choć odpowiedź nie pada, oczywistym jest, jak w zamyśle autora powinna brzmieć...

Zobacz wideo
Więcej o: