Brytyjskie tabloidy ostro o katastrofie samolotu: "Rzeź", "Rakiety Putina"

Tematem okładek gazet z całego świata jest dziś katastrofa malezyjskiego samolotu na terytorium Ukrainy. Szczególnie ostry wydźwięk mają nagłówki brytyjskich tabloidów. Na pokładzie samolotu było prawdopodobnie 9 Brytyjczyków.

Najmocniejsze oskarżenie pada z okładki "The Sun". Gazeta pisze w tytule wprost o "rakiecie Putina", przypisując rosyjskiemu prezydentowi odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu. Na okładce znajdują się też nagłówki o "rebeliantach uzbrojonych przez Rosję" i "ogólnoświatowej wściekłości na Putina":

embed

Tytuł z jedynki "Daily Mail" to trudny do przełożenia cytat z amerykańskiego senatora Johna McCaina. W wolnym tłumaczeniu znaczy "ktoś piekielnie dużo za to zapłaci". Gazeta jasno sugeruje, kto taki zapłaci, zamieszczając na okładce zdjęcie uzbrojonych separatystów stojących nad wrakiem:

Okładka 'Daily Mail'Okładka "Daily Mail" Fot. "Daily Mail"

Inne brytyjskie gazety nazywają katastrofę "rzeźnią" i "masakrą". Nawet poważny "Guardian" pisze o "morderstwie":

embed
embed

Na pokładzie Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych znajdowało się 283 pasażerów i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli. Kontakt z maszyną utracono po godzinie 15 czasu polskiego, a godzinę później odnaleziono jej płonące szczątki.

Władze w Kijowie uważają, że samolot mógł być zestrzelony przez separatystów, którzy dysponują ciężkimi zestawami przeciwlotniczymi Buk.

Zobacz wideo

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: