Kaczyński o Sikorskim: "Świadomie działa na rzecz Rosji". Grupiński: "Ignorujmy obsesje prezesa"

- Sikorski to polityk prowadzący działania, na których zdecydowanie zyskuje Rosja - mówi w wywiadzie udzielonym "Rzeczpospolitej" Jarosław Kaczyński. - Bardzo nisko cenię jego intelekt, ale nie sądzę, by taką politykę uprawiał nieświadomie - dodaje prezes PiS. - Im starszy jest Jarosław Kaczyński, tym mocniej wierzy w swoje teorie spiskowe - skomentował w Poranku Radia TOK FM Rafał Grupiński, szef klubu PO.

Kaczyński nie zraża się tym, że korzysta podobnego arsenału argumentów jak Putin [BLOG]

- W rządzie trzymany jest polityk zwalczający sojusz polsko-amerykański, co ostatecznie pokazała afera taśmowa. Sikorski podejmował konkretne działania, aby zaszkodzić tym relacjom - mówi Kaczyński. I wymienia te działania: "zwalczanie budowy tarczy antyrakietowej, poparcie dla ograniczania wspólnych misji zagranicznych, niechęć wobec polsko-amerykańskiej współpracy z krajami dawnego ZSRR".

Co więcej, zdaniem prezesa PiS Radosław Sikorski "świadomie działa na rzecz Kremla". Pytany o dowody na poparcie tej tezy odpowiada ironicznie: "Jego dotychczasowe działania i to, co mówił na taśmach nie jest wystarczającym dowodem?".

"Polityka Sikorskiego prowadzi do degradacji naszej pozycji"

Kaczyński zaznacza, że "zawsze wspiera Polaków w staraniach o zagraniczne posady, ale Tusk i Sikorski to przypadki szczególne", a ich ewentualna kariera w instytucjach międzynarodowych byłaby motywowana "chęcią ucieczki obu panów".

- Polityka zagraniczna Sikorskiego prowadzi do degradacji międzynarodowej pozycji Polski. Rosjanie nieustannie celowo nas upokarzają, żeby pokazać, że nic nie znaczymy - ciągnie Kaczyński. - Mam nadzieję, że przyjdzie czas, kiedy będzie można tę sprawę wyjaśnić.

"Kaczyński coraz mocniej wierzy w swoje teorie spiskowe"

- Co Sikorski może z tym zrobić? - zastanawiał się w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski, trzymając w ręku "Rzeczpospolitą" z wywiadem z Kaczyńskim. - To jest prawdopodobnie powiedziane bardzo nieostro i prawnie niewiele będzie można zrobić - rozłożył ręce gość Żakowskiego, Rafał Grupiński, szef klubu PO.

- To jest powiedziane strasznie ostro! - zaznaczył publicysta.

Zobacz wideo

- Trzeba ignorować obsesje prezesa Kaczyńskiego - odparł Grupiński. Zapytany, czy Kaczyński wierzy w swoje słowa, stwierdził: - Kiedy to wymyślił jak sposób uderzania w Sikorskiego, to była metoda. Dzisiaj w to wierzy. I im starszy jest Jarosław Kaczyński, tym mocniej wierzy w swoje teorie spiskowe - skwitował.

Cały wywiad w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: