Passent: Kandydatura polskiego premiera dobra dla Europy. Tusku, musisz!

Donald Tusk miał otrzymać propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej. "Dla Polski byłaby to historyczna szansa, której nie można odrzucić. Drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć" - pisze na blogu "Polityki" Daniel Passent. "Inaczej mówiąc: Tusku - musisz!" - kwituje.

Donald Tusk dostał propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej . Wczoraj w programie Daniela Passenta w Radiu TOK FM ujawnił to Bogusław Chrabota, naczelny "Rzeczpospolitej". Dziś o sprawie pisze jego dziennik.

"Dla Polski byłaby to historyczna szansa"

"Kandydatura Tuska jest dobra dla Europy, ponieważ jest on zwolennikiem dalszej integracji, ale nie federalistą, raczej umiarkowany, jak to Tusk" - komentuje na swoim blogu w serwisie "Polityki" Passent .

Publicysta zauważa, że z polskim premierem na jednym z najwyższych stanowisk Unia otworzyłaby się na Wschód, co nie mogłoby spodobać się Rosji. "Mógłby też spowalniać realizację idei Europy dwóch prędkości" - podsuwa Passent.

"Dla Polski byłaby to historyczna szansa, której nie można odrzucić. Drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć" - zauważa. Jednocześnie tonuje nastroje i wskazuje, że nie należy przeceniać roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Porównuje go raczej do prezydenta niż premiera, a więc funkcji bardziej prestiżowej niż wpływowej. Ale wciąż eksponowanej. To "stanowisko nie do pogardzenia" - przyznaje publicysta.

"Tusku, musisz!"

Nieoczekiwana propozycja (jeśli, jak zastrzega publicysta, nie okaże się kaczką dziennikarską) oznacza jednak spore zamieszanie w kraju. "Polska opozycja, która wiesza psy na Tusku i widzi go przed Trybunałem Stanu, mimo wszystko kandydaturę by poparła, acz z zaciśniętymi zębami" - przekonuje Passent.

A co z rządem? "Wicepremier Bieńkowska? Jan Krzysztof Bielecki? Co z Platformą? Tutaj Tusk zadbał, żeby nie mieć delfina, ale jest kilku kandydatów - od Sikorskiego po Schetynę. Tusk ma dużą głowę - moi goście mówią , że to najwybitniejszy polityk III RP - niech się martwi" - zaznacza publicysta.

"Inaczej mówiąc: Tusku - musisz!" - kwituje Passent.

Cały wpis na stronach "Polityki" >>>

Więcej o: