Doniecka parafia: "Separatyści porwali polskiego księdza". MSZ: Weryfikujemy te informacje

- Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy porwali polskiego duchownego - twierdzi w rozmowie z Radiem RMF FM proboszcz donieckiej parafii św. Józefa, ks. Mikołaj Pilecki. Polskie MSZ poinformowało, że "weryfikuje informacje i podejmuje działania ws. kolejnego polskiego księdza porwanego w Doniecku".

Ks. Wiktor Wąsowicz jest proboszczem parafii w Gorłówce w obwodzie donieckim. Jak podaje RMF FM, dzisiaj rano jechał na mszę, która miała się rozpocząć o godz. 11. Został zatrzymany na punkcie kontrolnym.

- Na trasie z Doniecka do Gorłówki są cztery takie blockposty separatystów. Trzy przejechał normalnie, na czwartym został zatrzymany. Później zostały mu odebrane wszystkie dokumenty, samochód i został wprowadzony do jakiegoś budynku dla sprawdzenia informacji - nie wiem jakiej. Ksiądz Wiktor, mając jeszcze możliwość dzwonienia, bo na początku nie odebrali mu telefonu komórkowego, zdążył zadzwonić do biskupa i do mnie, że został zatrzymany - opowiadał w rozmowie z RMF FM ks. Pilecki.

Duchowny zaznaczył, że później kontakt z ks. Wąsowiczem się urwał. Najpierw nie odbierał telefonu, teraz ma wyłączony aparat.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował na Twitterze, że resort sprawdza tę sprawę. "MSZ weryfikuje informacje i podejmuje działania ws. kolejnego polskiego księdza porwanego w Doniecku. Wzywaliśmy do opuszczenia regionu" - napisał.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: