Passent: Co z taśmami "Wprost"? Afera na cztery fajerki, a wszyscy są niewinni

"Nad Polską unosi się etyczna mgła" - pisze na blogu "Polityki" Daniel Passent o upadku obyczajów w życiu publicznym. Mgła spowija powrót Jacka Kurskiego do PiS, tajne więzienia CIA, stosunki państwa z Kościołem i aferę podsłuchową. "Afera na cztery fajerki, a wszyscy są niewinni" - dziwi się publicysta.

"Nad Polską unosi się etyczna mgła" - przekonuje na swoim blogu w serwisie "Polityki" Daniel Passent . Jego zdaniem mgła spowiła wiele zjawisk w polskim życiu publicznym.

"Jawna kpina, zbiorowy zanik pamięci, kryteriów i zasad"

Z mgły politycznego niebytu wyłonił się Jacek Kurski, by powrócić do PiS na "kongresie zjednoczeniowym" prawicy. "Nie wierzyłem własnym oczom. (...) Dla mnie była to jawna kpina, zbiorowy zanik pamięci, kryteriów i zasad" - przyznał Passent. Jego zdaniem powrót Kurskiego do PiS ośmieszył polityka "jeśli nie na zawsze, to na długo".

We mgle zanurzone są tajne więzienia CIA w Polsce, w których stosowano tortury, stosunki państwo - Kościół z "dziwnymi numerami" w Komisji Majątkowej, religią w szkole i światopoglądową wojną.

"Afera na cztery fajerki, a wszyscy są niewinni"

Etyczna mgła unosi się także nad aferą taśmową. Passent wylicza: mało kto potępia autorów podsłuchów, wiele wybaczono też samym podsłuchiwanym, bo "'na całym świecie tak się rozmawia o polityce', karty kredytowe po to są, w barze mlecznym nie będą się spotykać, ośmiorniczki są dla ludzi etc.". Nikt nie wyleciał w służbach ani w rządzie, a tygodnik "Wprost" "paraduje w aureoli".

"Afera na cztery fajerki, a wszyscy są niewinni" - konkluduje Passent.

Cały wpis na blogu Daniela Passenta w serwisie "Polityki" >>>

Więcej o: