Ian Thorpe - przez lata zaprzeczał, dziś ujawnił prawdę. "Nie wiedziałem czy Australia chce, by jej mistrz był gejem"

Pięciokrotny mistrz olimpijski, po latach spekulacji, dokonał coming outu w wywiadzie z sir Michaelem Parkinsonem dla australijskiej telewizji. - Myślałem o tym od dłuższego czasu...Nie jestem heteroseksualny - powiedział Thorpe w wywiadzie dla australijskiej telewizji.

- Myślałem o tym od dłuższego czasu...Nie jestem heteroseksualny. Dwa tygodnie temu zdecydowałem się porozmawiać o tym z moją rodziną. Cieszę się, że moi bliscy wiedzą. Chciałem to zrobić już wcześniej, ale nie czułem, by był to dobry moment. Miałem wrażenie, że to kłamstwo staje się coraz większe, ale nie chciałem, by ludzie ingerowali w moją prywatność - relacjonował w wywiadzie 31-letni Australijczyk.

Jak dodał, pytania dotyczące tego, czy nie jest gejem, zaczęto mu zadawać, gdy miał 16 lat. - To nie było odpowiednie. Oskarżano mnie o homoseksualizm, kiedy sam jeszcze nie wiedziałem, kim jestem - zaznaczył. Przyznał, że bał się ze względu na homofobiczne nastawienie części społeczeństwa.

"Chciałem, żeby moja ojczyzna była ze mnie dumna"

W rozmowie zaznaczył też, że zwlekał z ujawnieniem prawdy na temat swojej orientacji ze względu na wizerunek "mistrza Australii", związany z jego pływackimi sukcesami. - Próbowałem być - jak mi się wydawało - prawdziwym sportowcem, odpowiadającym oczekiwaniom innych ludzi. Chciałem, żeby moja rodzina była ze mnie dumna, chciałem, żeby moja ojczyzna mogła być ze mnie dumna. Część mnie samego nie wiedziała, czy Australia chce, by jej mistrz był gejem - wyliczał.

 

Thorpe podkreślił, że ma nadzieję, iż jego ujawnienie się pomoże innym. - Nawet jeśli trzymasz to w tajemnicy przez wiele lat, to lepiej to z siebie wyrzucić. Ludzie będzie mnie krytykować i nie będą zadowoleni, że niektórzy mogą mnie wesprzeć, ale taki właśnie jestem - podkreślił.

"Życie jest piękniejsze po tej stronie szafy"

Informacja o coming oucie Thorpe'a jeszcze przed emisją wywiadu wywołała lawinę wsparcia na Twitterze. "Ujawnienie się musiało być dla Iana Thorpe'a bardzo trudne, ale jestem pewna, że przyniesie mu to spokój i wszyscy to uszanują. Thorpie jest i zawsze będzie dla mnie supergwiazdą!" - napisała Stephanie Rice, australijska złota medalistka igrzysk olimpijskich w pływaniu.

Anthony Venn-Brown, działający na rzecz praw osób LGBT, napisał natomiast: "Życie jest piękniejsze po tej stronie szafy. Witaj, jesteś sobą", a aktorka Magda Szubański powiedziała w telewizji śniadaniowej, że też bardzo bała się coming outu, ale wszystko się ułożyło. - Żyjemy w homofobicznym społeczeństwie. Czas na zmianę tych postaw - dodała.

Trudny okres olimpijczyka

Sir Michael Parkinson znany jest z tego, że nie obawia się zadawania trudnych pytań. Po nagraniu wywiadu z Thorpe'em napisał: "Jego orientacja seksualna to wyłącznie jego sprawa i nikomu nic do tego", a następnie dodał, że to jeden z najlepszych wywiadów, które przeprowadził.

Ian Thorpe wiele razy zaprzeczał pogłoskom o swoim homoseksualizmie, również w wydanej w 2012 roku autobiografii. W tym samym roku wycofał się z zawodowego pływania.

W ostatnich miesiącach pływak walczył z ciężką kontuzją barku, a na początku roku został znaleziony kompletnie zdezorientowany w Sydney. Przyjęto go wtedy do szpitala w celu leczenia depresji.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: