Nycz wydał oświadczenie ws. odwołania Chazana. "To groźny precedens, uderza nie tylko w katolików"

?Wyrażam głębokie zaniepokojenie w związku z zapowiedzią odwołania prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny - napisał warszawski metropolita abp Tadeusz Nycz w oświadczeniu, które wysłał do mediów.

Warszawski metropolita nazywa sprawę Chazana "groźnym precedensem, uderzającym w prawa nie tylko katolików, ale i wszystkich ludzi".

"Prawo stanowione nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew ich sumieniu. Lekarz nie może ponosić konsekwencji z powodu odwołania się do klauzuli sumienia. Jeśli takie sytuacje zachodzą, należy udoskonalić prawo, a nie karać lekarza" - argumentuje.

O najtrudniejszych i najpiękniejszych momentach w pracy ginekologa przeczytaj w książce "Bez znieczulenia. Jak powstaje człowiek" >>

"Profesor ryzykował, stając w obronie życia"

Nycz wyraża swoje poparcie dla Chazana, podkreślając, że prowadzony przez niego szpital cieszy się dobrą opinią.

"Profesor stanął w obronie życia od samego poczęcia, ryzykując utratę stanowiska i inne, przykre dla siebie konsekwencje"- dodaje.

Na koniec swojego oświadczenia Nycz wzywa władze do "skorygowania zapisu o klauzuli sumienia w taki sposób, by nie kolidował on z prawem wolności religii".

Odwołanie Chazana

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła dziś, że zwolni dyrektora miejskiego szpitala Świętej Rodziny, który odmówił pacjentce legalnej aborcji, nie wskazując jej alternatywnej lecznicy.

Prezydent podjęła decyzję na podstawie raportu przygotowanego przez pracowników miejskiego biura zdrowia.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: