Prokuratura: Był zamach na szefa CBA. Poluzowanie śrub w kole naraziło go na utratę życia

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zamachu na życie Pawła Wojtunika, bo nie udało się wykryć sprawców. "Bezsprzecznie nieustalony sprawca poprzez poluzowanie śrub naraził Pawła Wojtunika i jego rodzinę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia" - czytamy w uzasadnieniu prokuratora, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Według biegłego cytowanego przez "Rzeczpospolitą" po odkręceniu śrub w kole samochód mógł wypaść z drogi, koziołkować i dachować, a to oznacza, że życie szefa CBA było w niebezpieczeństwie. - Nie mam pojęcia, kto chciał mi zrobić krzywdę, ale wiem, że to było celowe - mówi w rozmowie z dziennikiem Wojtunik. Ekspertyzy wykazały, że rzeczywiście takie poluzowanie śrub nie mogło być samoistne.

Kto chciał zabić szefa CBA?

Próbę zamachu na życie Pawła Wojtunika wiązano z jego pracą w CBA. Szczególnie że identyczna sytuacja spotkała jego dawnego współpracownika, byłego funkcjonariusza CBA i CBŚ. Jako podejrzanych wytypowano osoby, których telefony komórkowe logowały się w pobliżu domów Pawła Wojtunika i Wiesława J., jednak wszyscy mają alibi. Wykrycia sprawcy nie ułatwiał też fakt, ze kamery przed domem szefa CBA okazały się atrapami.

Do zdarzenia doszło 28 lipca 2013 roku. Wojtunik pojechał wtedy razem ze swoją córką odebrać drugie dziecko z kolonii. Po wyjeździe z Warszawy jego uwagę przykuły dziwne dźwięki. Znajomy mechanik stwierdził, że śruby w kole są poluzowane. Wojtunik zawiadomił Biuro Ochrony Rządu, które wzmocniło ochronę szefa CBA. W sierpniu BOR poinformował, że Wojtunik otrzymywał listy z pogróżkami. Wszystkie zgłaszał na policję. Paweł Wojtunik jest szefem CBA od 2009 r. Wcześniej kierował policyjnym Centralnym Biurem Śledczym, a jako policjant operacyjny rozpracowywał "pod przykryciem" grupy przestępcze. To właśnie z tego okresu może mieć wrogów szukających zemsty.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: