Polacy obejmują kluczowe stanowiska w komisjach PE w Brukseli. Buzek, Siekierski, Hübner...

- Jerzy Buzek został dziś wybrany na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego - taką informację zamieściło na Twitterze Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Przewodniczącej innej komisji - rolnictwa - został też Czesław Siekierski.

- Zrozumieliśmy, że Polacy są bardzo zainteresowani komisją przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) - mówił na tydzień przed głosowaniem Manfred Weber, szef frakcji centroprawicy w PE. Wcześniej, 25 czerwca, w sprawie objęcia przewodnictwa w komisji porozumieli się chadecy i socjaliści . Już wtedy było wiadomo, że funkcję obejmie Buzek - był on jedynym kandydatem chadeków na to stanowisko.

Komisja, której będzie przewodniczył Buzek, ma uprawnienia w zakresie m.in. polityki przemysłowej UE, zastosowania nowych technologii, polityki i bezpieczeństwa energetycznego, a także badań nad technologiami kosmicznymi. ITRE będzie się też zajmować przepisami dotyczącymi unii energetycznej, którą za swój priorytet uznał rząd Donalda Tuska.

- Energetyka, cyfryzacja, modernizacja przemysłu oraz badania i innowacje, to cztery obszary polityki UE wchodzące w zakres prac komisji przemysłu, badań naukowych i energii. Ale to również cztery kluczowe obszary dla silnej i konkurencyjnej globalnie unijnej gospodarki, a więc miejsc pracy i dobrobytu naszych obywateli - mówił Buzek tuż po wyborze na przewodniczącego.

- Te cztery obszary są ze sobą ściśle połączone. Kluczowym pozostaje oczywiście bezpieczeństwo energetyczne i budowa wspólnego rynku energii. Drugi obszar, który może dać nam setki tysięcy nowych miejsc pracy, również w Polsce, to cyfryzacja i przemysł teleinformatyczny. Dzięki taniej energii i sprawnemu przesyłowi danych będziemy mogli rozwijać nowoczesny przemysł - mądra i przyjazna środowisku reindustrializacja to trzeci priorytet. To wszystko nie będzie oczywiście możliwe bez innowacji. Dlatego badania i nowe technologie to nasz czwarty cel - dodał.

W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego Buzek - w latach 2009-2012 - był przewodniczącym tej instytucji. W tym roku mandat eurodeputowanego otrzymał trzeci raz z rzędu; w ławach PE zasiada nieprzerwanie od 10 lat.

Przewodniczącym komisji rolnictwa został Czesław Siekierski

Od 15 trwają posiedzenia komisji, na których wybiorą one swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących:

Biuro poinformowało też, że na przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi wybrano polityka PLS Czesława Siekierskiego.

Wiceprzewodniczącym tej komisji będzie Janusz Wojciechowski.

Szefową komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) została Danuta Hübner z PO.

Na przewodniczącą podkomisji bezpieczeństwa i obrony wybrano Annę Fotygę z PiS.

Wiprzewodniczącą komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych została była minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Wiceprzewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych została europosłanka PO Danuta Jazłowiecka.

Tomasz Poręba z PiS jest został wiceprzewodniczącym komisji transportu i turystyki.

Ryszard Legutko z PiS będzie od dziś pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych.

Wiceprzewodniczącym komisji spraw konstytucyjnych został Kazimierz Ujazdowski z PiS.

Europoseł PO Jarosław Wałęsa został natomiast wybrany wiceprzewodniczącym komisji rybołówstwa.

Wiceprzewodniczącą komisji prawa została Lidia Geringer de Oedenberg.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: