Po 16 latach Erika Steinbach rezygnuje z przewodniczenia "Związkowi Wypędzonych"

Po 16 latach przewodniczenia "Związkowi Wypędzonych" (BdV) Erika Steinbach rezygnuje z tej funkcji. Poinformowała władze organizacji, że w tegorocznych wyborach do prezydium BdV nie będzie się ubiegać się o stanowisko przewodniczącej. Wybory prezydium planowane są na listopad.

Steinbach oświadczyła, że pełniony przez nią urząd był "wspaniałym wyzwaniem i zadaniem, którego warto było się podjąć". O powodach rezygnacji z kandydowania do władz BdV mówiła w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Po 16 latach nadszedł czas, by przekazać to niezwykle intensywne i wymagające zadanie w inne ręce. Czynię to z czystym sumieniem - powiedziała.

Ogólnoniemiecka tragedia

Steinbach przypomniała o utworzeniu fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom, o powstanie którego usilnie zabiegała. Podkreśliła, że udało jej się doprowadzić do powstania w Berlinie "miejsca pamięci, które przypomni przyszłym pokoleniom los niemieckich wypędzonych".

Na pytanie o żądania odszkodowawcze Steinbach odpowiedziała: - Dla mnie najbardziej liczyły się i wciąż się liczą losy ludzi i ogólnoniemiecka tragedia. Nie można tego załagodzić anulowaniem decyzji o "bezprawnym wywłaszczeniu", podkreśliła szefowa BdV. Wyraziła przy tym ubolewanie, że prawo powrotu wypędzonych do ojczyzny pozostaje na ogół - także w Unii Europejskiej - utopią.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: