Abp Jędraszewski: Ukaranie szpitala i prof. Chazana niezgodne z konstytucją

Prof. Bogdan Chazan odwołał się do tego, co wynika z prawa naturalnego i co gwarantuje mu konstytucja. Jeśli natomiast są jakieś przepisy, którymi się rządzą Ministerstwo Zdrowia i NFZ, pozwalające tym instytucjom na takie właśnie postępowanie wobec prof. Chazana, to trzeba stwierdzić, że nie są one zgodne z konstytucją i należy je zmienić - uważa metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski broni prof. Bogdana Chazana i szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. "Kara wymierzona Szpitalowi św. Rodziny przez NFZ jest ewidentną krzywdą wyrządzoną matkom, które pragną urodzić swe dzieci w tym Szpitalu, ponieważ o tę sumę zmniejszy się ilość pieniędzy przeznaczona na lekarstwa dla matek i ich dzieci. Niesprawiedliwość, jaką państwo okazało budzącemu wielki szacunek prof. Chazanowi, jest zatem zwielokrotniana poprzez krzywdę wobec kolejnych niewinnych obywateli Polski. Te poczynania rządzących muszą budzić zdecydowany protest ze strony ludzi prawego sumienia" - pisze duchowny w liście

Zdaniem arcybiskupa "prof. Chazan odwołał się do tego, co wynika z prawa naturalnego i co gwarantuje mu konstytucja". "Jeśli natomiast są jakieś przepisy, którymi się rządzą Ministerstwo Zdrowia i NFZ, pozwalające tym instytucjom na takie właśnie postępowanie wobec prof. Chazana, to trzeba stwierdzić, że nie są one zgodne z Konstytucją i że należy je zmienić" - twierdzi abp Jędraszewski.

W liście duchowny zapowiada, że jeśli odwołanie od decyzji NFZ, jakie ma złożyć prof. Chazan, okaże się bezskuteczne, rozpocznie zbiórkę pieniędzy dla szpitala. "Zwrócę się z prośbą do wiernych Archidiecezji Łódzkiej, aby zechcieli ofiarować na rzecz Szpitala św. Rodziny w Warszawie po 1 złotówce" - pisze.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: