Szefowa Pepsi wyznaje w wywiadzie: Kobiety mają przerąbane

Gdy w domu pochwaliła się, że zostanie szefową Pepsi, od swojej matki usłyszała, że "koronę może zostawić w garażu. Ma jej nie przynosić do domu. Tu jest żoną, córką, synową i matką". W wywiadzie dla "The Atlantic" Indra K. Nooyi stwierdza, że według niej kobiety tylko udają, że godzą życie prywatne z karierą. "Moje córki raczej nie uważają mnie za dobrą matkę" - wyznaje.

Kariera Indry K. Nooyi robi wrażenie. Urodziła się w indyjskiej klasie średniej, a dziś jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Jako szefowa Pepsi rządzi olbrzymim międzynarodowym koncernem o setkach tysięcy pracowników. Zarabia krocie, generuje olbrzymie zyski. Jednak przyznaje, że według jej córek pewnie nie jest zbyt dobrą matką. W wywiadzie dla amerykańskiego magazynu "The Atlantic" opowiada o trudach dzielenia życia rodzinnego z karierą.

Umrzeć z poczucia winy

- Kobiety nie mogą mieć wszystkiego. My tylko udajemy, że wszystko ze sobą godzimy - przyznaje Nooyi. - Z mężem jesteśmy razem od 34 lat. Mamy dwie córki. Każdego dnia podejmuję decyzję, czy będę żoną czy matką, właściwie to każdego dnia podejmuję wiele takich decyzji. Mamy mnóstwo osób, które nam pomagają. Wspierają nas rodziny, szczegółowo planujemy każdy dzień, żeby mieć dość czasu na bycie przyzwoitymi rodzicami - mówi. I dodaje, że wie, że to nie wystarcza. Dlatego stworzyła najróżniejsze sposoby, by sobie z tym poradzić. Bez nich, jak mówi, już wielokrotnie umarłaby z poczucia winy.

Szefowa Pepsi przyznaje, że te mechanizmy są najważniejsze. Bez odpowiednich ustaleń z wszelkimi możliwymi pracownikami, a właściwie z wszystkimi wokół niej, po prostu nie dałaby rady. - Bycie matką to praca na cały etat. Szefowanie firmie to jak trzy etaty. Jak to połączyć? Nie da się. I tym, kto najbardziej na tym ucierpi, jest twój partner - wyznaje.

"Mamy przerąbane"

Nooyi tłumaczy, że zegar biologiczny kobiety i tempo rozwoju kariery są w ciągłym konflikcie. Wielokrotnie się wykluczają. - Gdy jest dobry czas na dzieci, powinnaś dbać o karierę. A gdy dostajesz kolejne awanse, twoje dzieci mają po kilkanaście lat i bardzo cię potrzebują. (...) Potem zaczynają się starzeć twoi rodzice i im też jesteś coraz bardziej potrzebna. Mamy przerąbane - konkluduje ze śmiechem.