Kopacz drwi z PiS: Mają nieskazitelne charaktery, nieskazitelne rysy. Pozwalają sobie na interpretację prawa

- Skoro PiS ma zdolności prawnicze pomagające mu interpretować prawo, to stawia na konfrontację z przepisami. PiS ma nieskazitelne charaktery i rysy, ułatwiające wystawianie świadectw moralności innym politykom - ironizowała dziś na konferencji prasowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W ten sposób odniosła się to krytyki przez PiS jej braku zgody na wystąpienie w Sejmie prof. Piotra Glińskiego.

Kopacz wystąpiła dziś na konferencji prasowej w Sejmie, aby odnieść się do zarzutów PiS , przede wszystkim dotyczących tego, że na mównicy sejmowej nie będzie mógł wystąpić prof. Piotr Gliński, kandydat na premiera technicznego zgłaszany przez PiS. Kopacz sprzeciwiła się temu, bo Gliński nie jest parlamentarzystą.

"Nie mogę mieć gorszego dnia"

- PiS nie mógł spodziewać się innej decyzji, bo jest ona podjęta zgodnie z obowiązującym prawem i jest niezmienna - tłumaczyła Kopacz, wystawiając posłom PiS ironiczną laurkę. - Mają zdolność bycia prawdziwymi patriotami, co pozwala im na dzielnie nas (parlamentarzystów - red.) na prawdziwych i obcych Polaków. Brakuje im tylko tego, by te praktyki przenieść na obywateli - mówiła.

Kopacz tłumaczyła, że marszałka Sejmu obowiązuje przede wszystkim zasada legalizmu. - Nie mogę się domyślać, nadinterpretować przepisów, mieć lepszy lub gorszy dzień. Muszę przestrzegać prawa - tak Kopacz mówiła o swojej decyzji dotyczącej braku zgody na wystąpienie w Sejmie Glińskiego.

"Sprawa tabletów wciąż w Komisji Regulaminowej"

Kopacz odniosła się też do zeszłorocznego słynnego już wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wszedł na mównicę z tabletem, z którego odtworzył wystąpienie prof. Glińskiego. - Po tym zdarzeniu obiecałam, że pochylimy się nad tym, czy można korzystać z jakiegoś urządzenia, jeśli chce się kogoś zastąpić na mównicy. Prezydium Sejmu przekazało tę sprawę do Komisji Regulaminowej i to ona wciąż zastanawia się, co z tym zrobić. Nie mogę ingerować w tempo jej prac w tym przypadku - mówiła Kopacz.

Wniosek ws. Tuska 9 lipca

Klub PiS złożył w ubiegły czwartek w Sejmie wniosek o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska. Kandydatem na nowego premiera jest socjolog prof. Piotr Gliński. Sejm zajmie się wnioskiem 9 lipca.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mariusz Błaszczak i Adam Hofman z PiS poinformowali o spodziewanym przebiegu debaty nad wnioskami ich partii o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec Rady Ministrów, a także wnioskiem tego klubu o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o: